Sağlıklı kadınlarda egzersiz inanışının egzersiz davranış değişimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the impact of exercise beliefs on exercise behavioural changes in healthy women
- Tez No: 339428
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam sürdürmenin en önemli komponentlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı sağlıklı kadınlarda egzersiz inanışlarının egzersiz davranışı üzerine etkilerinin incelenmesi ve egzersiz inanışları, egzersiz davranışı ve psikososyal parametreler (yaşam kaliteleri, yorgunluk düzeyi, psikolojik durumları, benlik saygısı ve beden imajı) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 33.68±8.67 yıl olan (20-45 yıl arasında) 66 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, çalışma grupları; Klinik Pilates Grubu (KPG), Sözel Eğitim Grubu (SEG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yapılan ölçüm ve değerlendirmelerden önce katılımcıların demografik bilgileri kaydedilmiştir. Vücut Kütle İndeksi (VKİ) ve bel ve kalça çevresi ölçümleri yapılmıştır. Çalışma gruplarından KPG klinik Pilates eğitim programına, SEG sözel eğitim programına katılmıştır. Katılımcılar çalışmaya başlamadan önce ve çalışma sonunda egzersiz inanışları anket formu, fiziksel aktivite indeksi ve psikososyal faktörleri inceleyen ölçeklerle (SF-36, Vizüel Analog Skalası (VAS), Beck Depresyon Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği) değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Taking exercise is one of the most important components of a healthy life. The purpose of this study is to examine the relationship between healthy persons? exercise beliefs and exercise behaviours vis-a-vis life qualities, tiredness levels, physiological status, self-respect and body images there of. Sixty-six healthy individuals having the mean age 33.68±8.67 years (between 20-45 years old) were included in the study. Participants were divided in three groups; Clinical Pilates Group (CPG), Verbal Communication Group (VCG) and Control Group (CG). Before the measurements and study assesments, demographic information of the subjects were recorded. Body mass index (BMI) and waist, hip circumference were measured. Out of the study groups, the CPG has participated in the clinical pilates practice and the VCG has participated in the verbal communication programme. Prior to and at the end of the study application, the subjects have been evaluated with the exercise beliefs, physical activity index and measures examining pysicosocial factors ( Rosenberg self-esteem scale, body image index, SF-36, Beck depression scale, visual analog scale).