Meme kanseri modelinde myeloid kökenli hücrelerin immün kompartmanlardaki dağılımının anti-tümör yanıtlara yansıması
Distribution of myeloid derived cells on immune compartments and it's reflections to anti-tumor immune responses in a breast cancer model
- Tez No: 339434
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE GÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Biology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Nitroso Metil Üre (NMU) aracılı meme kanseri oluşturulmuş Sprague Dawley sıçanların periferik kan, kemik iliği ve dalak dokularında bulunan myeloid kökenli hücreler incelenmiştir. Rp-1 ekspresyonu ile sıçan myeloid hücrelerinin nötrofil ve monosit popülasyonları ilk defa birbirlerinden ayırt edilmiştir. Ayrıca HIS48 ekspresyonuna göre iki farklı sıçan monosit alt grubu olduğu tespit edilmiştir. Meme tümörü taşıyan sıçanların periferik kan ve dalaklarında anlamlı oranda Rp-1+ nötrofil birikimi gösterilmiştir. Tümörlü hayvanlarda sayıları artan bu Rp-1 + nötrofillerin, antijene özgü CD4+ T hücre proliferasyonunu baskıladığı gösterilerek myeloid kökenli baskılayıcı hücre (MDSC) karakterinde oldukları gösterilmiştir. Tümörlü sıçanlarda MDSC'ler, CD11b/c+, HIS48+ immünfenotipi ile tanımlanmaktadır. Bu tanım hem granülositik hem de monositik popülasyonları kapsamaktadır. Bu çalışmada, sıçan granülositik MDSC alt grubu Rp-1+ myeloid hücreler olarak ilk defa tanımlanmıştır. Yapılan işlevsel analizlerde; sıçan granülositik myeloid kökenli baskılayıcı hücrelerinin (MDSC'ler) reaktif oksijen türevleri (ROS), nitrik oksit (NO) ve TGF-ß sentezleyerek baskılayıcılık fonksiyonu gösterdiği tespit edilmiştir. Tümörlü hayvanlarda klasik tipteki HIS48+ monosit popülasyonlarının MHC II ekspresyonlarında azalma görülmüştür. Tümörlü hayvan dalağında bulunan ve yüksek ROS ve NO üretimi ile TGF-ß sentezine de sahip olan HIS48+ monositler, sıçan monositik MDSC'lerini teşkil ederler.
Özet (Çeviri)
Myeloid cells of peripheral blood, bone marrow and spleens from NMU induced mammary tumor bearing Sprague-Dawley rats were examined in this study. Myeloid derived suppressor cells (MDSCs) in tumor bearing rats are defined with CD11b/c+ HIS48+ immunophenotype. As this definition addresses both granulocytic and monocytic populations, we separated neutrophils from monocytic populations according to Rp-1 expression and classified monocytes into two sub groups regarding the HIS48 positivity. The RP-1+ neutrophil amounts increased prominently in peripheral blood and spleens of mammary tumor bearing Sprague Dawley rats. Rp-1+ neutrophils also suppressed the antigen specific CD4+ T cell proliferations. These neutrophils were the dominant suppressor populations and corresponded to the granulocytic-MDSCs. Reactive oxygen species (ROS), nitric oxide (NO) productions and TGF-ß synthesis were found to be responsible for the suppressive effect of these neutrophils. Additionally, HIS48+ monocytes of tumor hosts had lower MHC class II expression, higher nitric oxide and TGF-ß productions than HIS48- monocytes resembling the monocytic-MDSCs of mice. Here we report Rp-1 antibody as a specific marker to distinguish rat PMN-MDSCs. Additionally, we identified two functionally different monocyte subsets based on HIS48 staining. Granulocytic subset of tumor bearing rat MDSCs were defined as Rp-1+ HIS48+ neutrophils. Two functionally and morphologically different subsets of RP-1- rat monocytes were discriminated by HIS48 staining.