Kliniğimizde yarık dudak damak cerrahisi sonrasında anestezi sonrası yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların değerlendirilmesi
The review of patients who were followed in postanesthesia care unit after cleft lip-palate surgery
  1. Tez No: 339491
  2. Yazar: MURAT TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR CANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dudak-damak yarığı hem dünyada hem de ülkemizde sık görülen kraniyofasiyal anomalilerden biridir. Ameliyathanede anestezi doktorlarının kar?ısına sıklıkla çıkan dudak-damak yarıklarına e?lik eden konjenital anomaliler ve sendromları tanımak; bu hastalarda intraoperatif hava yolu yönetimi ve postoperatif olası komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Çalı?mamız etik kurul onayı alındıktan sonra 15 Haziran 2013 - 15 Eylül 2013 tarihleri arsında yürütüldü. Çalı?maya 2005 ? 2013 tarihleri arasında postoperatif dönemde Anestezi Sonrası Yoğun Bakım Ünitesinde (PACU) izlenen yarık dudak-damak operasyonu geçiren hastalar dahil edildi. Çalı?mada toplam 20 hasta yer aldı. Hastaların demografik özellikleri, e?lik eden hastalık, sendrom ve konjenital anomalileri, meydana gelen intraoperatif komplikasyonları, PACU?ya çıkarılma endikasyonları ve meydana gelen postoperatif komplikasyonları kayıt edildi. 20 hastanın 14?ünün erkek, 6?sının kadın olduğu saptandı. Hastaların 10?unda izole damak yarığı olduğu görülürken 10?unda ise dudak-damak yarığının birlikte olduğu görüldü. Hastaların 10?unun sendromik olduğu ve en sık görülen sendromun 5 vaka ile Pierre-Robin olduğu dikkat çekti. Yarık dudak-damağa e?lik eden anomaliler arasında en sık görüleninin 16 hasta ile mikrognati olduğu, en sık gözlenen ikinci anomalinin ise 9 vaka ile ASD olduğu görüldü. 20 hastanın 8?inde zor entübasyon, 1?inde ise zor maske olduğu tespit edildi. Maske ventilasyonun zor olduğu görülen 1 hastada mikrognati ve ensefalosel varlığı dikkat çekti. Ameliyat süresinin 150 dakikadan fazla olduğu 4 hastanın 1?inde intraoperatif ate? ve geç uyanma; 1?inde ise postoperatif ta?ikardi ve sonrasında reentübasyon ihtiyacı olduğu gözlendi. Yoğun bakımda yatı? süresinin 24 saatten fazla olduğu 4 hastamızın 2?sinde saturasyon dü?üklüğü olduğu ve yine aynı 2 hastanın 1?inde akciğer enfeksiyonu olduğu, 1?inde ise postoperatif ate? olduğu görüldü. Sonuç olarak yarık damak-dudak operasyonlarından sonra anestezi sonrası yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların e?lik eden hastalıklarının ve ya?anan intraoperatif-postoperatif komplikasyonlarının incelendiği çalı?mamızda literatüre benzer veriler elde edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Cleft lip/palate is one of the most common craniofacial abnormalities seen both worldwide and in our country. It is important for anesthesists to know about the airway management, associated abnormalities and postoperative complications of these patient group. After getting ethical commitee approval this study is conducted between 15/06/2013 ? 15/09/2013. Cleft lip/palate patients followed in PACU after surgery between 2005-2013 were included in this study. A total of 20 patients were included. Demographic properties, associated syndromes, diseases and abnormalities, intra and postoperative complications and indications for PACU admission were recorded. We observed that 14 of the patients were male. 10 patients had isolated cleft palate and rest of the patients had cleft lip and palate together. 10 of the patients were diagnosed with a syndrome. Most commonly seen syndrome was Pierre-Robin. 16 of the patients had micrognatia as an associated abnormality. Second most common associated abnormality was ASD. Difficult intubation was seen in 8 of the patients. Diffucult mask ventilation was seen in 1 of the patients who also had micrognatia and encephalocele. Operation time was longer than 150 minutes in 4 patients. 1 of these patients was presented with intraoperative fever and delayed awakening; postoperative tachycardia and reintubation need was seen on the other one. 4 patients stayed longer than 24 hours in the ICU. 2 of these patients had desaturation episodes and pneumonia was seen in one of these patients whereas the other one developed postoperative fever. In conclusion, we obtained similar data with the literature.