Triatletlerde kritik hızın maksimal dayanıklılık koşusuna ve aşil tendon sertliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of critical speed on maximal endurance running and achilles tendon stiffness in triathletes
  1. Tez No: 959040
  2. Yazar: EREN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, triatletlerde kritik hızın 5000 metre koşu performansına, aşil tendon sertliğindeki değişikliklere ve adım parametreleriyle koşu performansı arasındaki ilişkiye etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmaya, triatlon branşında en az dört yıllık deneyime sahip ve yaş ortalaması 42.65 ± 5.86 olan 20 erkek triatlet katılmıştır. Katılımcılar, 48 saatlik dinlenme süreleri ile birbirinden bağımsız 5 farklı maksimal koşu testine tabi tutulmuştur. İlk üç test (2600 m, 1800 m ve 1000 m) sonuçları kullanılarak, sporcuların kritik hız değerleri hesaplanmış dördüncü testte, sporculardan kendi performanslarına uygun bir maksimal eforla 5000 m koşmaları istenmiş, beşinci testte ise hesaplanan kritik hız temposuna yakın bir hızda koşmaları istenmiştir. Koşu esnasında, sporcuların hızları, adım uzunluğu, adım frekansı ve yerle temas süreleri akıllı saat aracılığıyla ölçülmüş; kalp atım hızı nabız bandı ile, güç verileri ise powermetre cihazı yardımıyla kaydedilmiştir. Ayrıca, aşil tendonunun sertliği Myoton cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizi Paired Samples T-Testi, Bland-Altman analizi ve regresyon modelleriyle gerçekleştirilmiş olup, analizler Jamovi yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Kritik hız temposunda koşulan 5000 metre performansının, serbest tempoda koşulan performansa göre daha yüksek enerji verimliliği ve dayanıklılık sağladığı tespit edilmiştir. Adım uzunluğu ve frekansında anlamlı artışlar gözlemlenirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the effect of critical speed on 5000-meter running performance, changes in Achilles tendon stiffness, and the relationship between step parameters and running performance in triathletes. Method: The study included 20 male triathletes with an average age of 25.4 years and at least four years of experience in the triathlon discipline. Participants performed five separate maximal running tests with 48-hour rest intervals between each test. Critical speed values were calculated based on the results of the first three tests (1000 m, 1800 m, and 2600 m). In the fourth test, participants were asked to run 5000 meters at a maximal effort suited to their performance level, while in the fifth test, they were required to run at a speed close to their calculated critical speed. During the runs, the participants' speed, step length, step frequency, and ground contact times were measured using a smartwatch. Heart rate was monitored with a heart rate strap, and power data were recorded with a power meter. Additionally, Achilles tendon stiffness was analyzed using a Myoton device. Statistical analysis of the collected data was conducted using paired t-tests, Bland-Altman analysis, and regression models, all performed using Jamovi software. Results: The 5000-meter performance at the critical speed pace was found to provide greater energy efficiency and endurance compared to running at a self-selected pace. Significant increases were observed in step length and frequency (p0.05).