Farklı engel gruplarındaki sporcuların denge, solunum kapasitesi ve reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
The comparision of the balance, breathing capacity and reaction time of the different impaired group of athletes
  1. Tez No: 339524
  2. Yazar: MEHMET ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, işitme, görme ve fiziksel engellilerin denge, solunum kapasitesi ve reaksiyon zamanı değişkenlerinin engelsiz sporcu ve sedanter gruplarla karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışma aktif olarak kulüplerde spor yapan gönüllü 30 görme, 30 işitme, 30 fiziksel engelli, 30 herhangi engelli olmayan sporcu ve 30 sedanter grubun katılımıyla oluşturuldu. Statik denge CSMI marka Prokin Tecno Body izokinetik denge ölçüm aleti, Reaksiyon zamanı MOART Lafayette reaksiyon ölçüm cihazı, vital kapasite CSMI Spirometrics aleti ile yapıldı. Çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Laboratuarında gerçekleştirildi. Grupların karşılaştırılmasında ANOVA ve gruplar arası farklılığın kaynağının belirlenmesi için Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the differences in the balance, vital capacity and reaction time parameters for visually-impaired, hearing-impaired, physically handicapped and sedentary and athletes who have no handicaps. Material and Methods: This study was formed by involving volunteers of 30 visually-impaired, 30 hearing-impaired, 30 physically-handicapped and 30 normal athletes who were active in sport and 30 sedentary who have no handicaps. Static balance measured by SCMI brand Prokin TecnoBody isokinetic measurement instrument, reaction time measured by MOART Lafayette reaction measuring device and vital capacity measured by CSMI Spiro metrics tool. The study was performed in the laboratory of the Physical Education and Sports Academy, Ondokuz Mayis University. When comparing the groups, Tukey test was used to determine the roots of the differences between the groups and ANOVA was used to compare the groups.