İki farklı ofis tipi beyazlatma sisteminin klinik etkinliğinin ve güvenilirliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
An in-vivo comparison of two different in-office bleaching agents' efficiency and safety: 12 month follow-up
- Tez No: 339540
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TULUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı; 13-18 yaş arası bireylerde, spektrofotometrik yöntemle yüksek fiyatlı, düşük konsantrasyonlu (Zoom2 Advanced Power,%25 HP) ve düşük fiyatlı, yüksek konsantrasyonlu (Beaming White, %36 HP) iki farklı ofis tipi beyazlatma sisteminin kısa ve uzun dönem etkinliklerinin ve güvenilirliklerinin, karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. 13-18 yaş aralığındaki 28 hasta, rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Bu gruplara; G1 (n=14): ZOOM2 %25 HP (Discus Dental, ABD) ofis tipi beyazlatma ajanı ve G2 (n=14): Beaming White (ABD) %36 HP ofis tipi beyazlatma ajanı 3?15 dakika süre ile uygulanmıştır. Diş renkleri; işlemden önce, işlem sonrası, 48. saat, 1., 6. ve 12. aylarda spektrofotometre yardımıyla (Vita EasyShade Compact, Vita Zahnfabrik, Almanya) belirlenmiştir. Sonuçlar Wilcoxon İşaret testi, Mann Whitney U ve Student?s t testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İki grup L* değerleri açısından karşılaştırıldığında tedavi öncesine göre tedavi bitimi, 48.saat, 6.ay ve 12.ayda istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmezken; 1.ay sonunda L* değerlerindeki artış Zoom2 grubunda, istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha fazla olmuştur. Tedavi öncesine göre tedavi bitimi, 48.saat ve 1.aydaki b* değerleri kıyaslandığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmezken; 6.ay ve 12.ay sonunda b* değerlerindeki azalma Zoom2 grubunda daha az olmuştur. İki grup arasında a* değerleri, spektrofotometre ile ölçülen Vita skorları ve ?E ortalamaları kıyaslandığında, takip periyodu boyunca istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Her iki grupta da 12 ay sonunda renk değişikliğinin korunduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre her iki beyazlatma ajanı da estetiği geliştirmiştir. Yüksek konsantrasyonda ve daha ulaşılabilir kit, daha düşük konsantrasyonda ve daha pahalı kit ile benzer beyazlatma etkinliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to assess the efficiency of two in-office bleaching agents, the longevity of their effectiveness the safety for 12 months. 28 volunteers aged between 13-18, randomly divided into two groups. G1(n:14): Zoom2 25 % HP in-office bleaching gel (Discus Dental, USA) and G2 (n:14): Beaming White 36% HP in-office bleaching gel (Beaming White, USA) in a 3?15 minutes single visit treatment procedure. The color assessment was made; before bleaching; after bleaching; 48 hours; 1, 6 and 12 months later with a spectrophometry (Vita EasyShade Compact, Vita Zahnfabrik, Germany). Results were analyzed statistically, by Wilcoxon Signed Ranks test, Mann Whitney U and Student?s t test. There was no statistically significant difference between two groups when compared for L* values at the end of the treatment, 48th hour, 6th and 12th month. However, L* values were statistically significantly higher in Zoom2 group at the end of the first month. b* values, after treatment, at 48th hour and at first month, did not reach a statistically significant difference. However, b* values in Zoom2 group were lower at 6th and 12th months of the treatment. During the follow up period, the difference between a* values, Vita scores performed by spectrophotometer and ?E values did not reach a statistical significance. The improvement in colour persisted for 12 months in both groups. Study results indicated that both agents improved the esthetics successfully.