Yeni kuşak tekrarlayan tedavi enstrümanlarının etkinliklerinin mikrotomografi ile değerlendirilmesi
Microtomographical evaluation of new generation endodontic retreatment instruments
  1. Tez No: 339544
  2. Yazar: FEYZA ÜNSAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı kalan kök kanal dolgu materyali miktarının ölçülmesinde mikrotomografi (µBT) kullanılarak üç farklı yeni kuşak tekrarlayan tedavi enstrümanının guta perkayı uzaklaştırma etkinliklerinin incelenmesidir. Çalışmada ayrıca kullanılan sistemlerin orjinal kök kanal şeklinde oluşturdukları sapma miktarları, kaldırdıkları dentin miktarı ve kanal dolgusunu uzaklaştırma süreleri de değerlendirilmiştir. Bu çalışma için 30 adet alt çene ikinci küçük azı dişi kullanıldı. Kök kanalları Protaper Universal döner enstrümanlarla şekillendirildikten sonra guta perka ve AH 26 ile dolduruldu. Örnekler µBT ile tarandı. Üç ay sonra ProTaper, R-Endo ve Mtwo tekrarlayan tedavi enstrümanları ile tekrarlayan tedavi işlemleri uygulandı. Kanal dolgusu uzaklaştırılan kökler aynı parametreler kullanılarak µBT ile tekrar tarandı. Elde edilen kesitler uygun bilgisayar yazılımları ile 3B modellere dönüştürüldü. Yeniden oluşturulan görüntüler üzerinden ölçümler gerçekleştirildi. Çalışma süreleri, dijital bir kronometre ile irrigasyon ve aletlerin değişim süreleri dahil edilerek elde edildi. Test edilen sistemler arasında, kök kanalında kalan dolgu materyallerinin yüzey alanları ve hacimleri yönünden ve kök kanalından sapma miktarları yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmedi. Kullanılan sistemlerin dolgu materyallerini uzaklaştırma süreleri ve kanal duvarından kaldırılan dentin miktarı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlendi. R-Endo grubu için dolgu materyallerini uzaklaştırmak için gerekli süre diğer gruplardan daha uzun bulundu. Test edilen sistemler kaldırdıkları dentin miktarı açısından karşılaştırıldığında; orta üçlü ve kök kanalının toplamında, ProTaper grubunun diğer gruplara göre anlamlı derecede daha az dentin kaldırdığı bulgulandı. Sonuç olarak test edilen sistemlerin hiç biri kök kanallarından dolgu materyallerinin tamamını uzaklaştıramadı. Kanal dolgularının uzaklaştırılmasında farklı tekniklerin geliştirilmesine ve araştırılmasına gereksinim olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of three different retreatment systems by the means of volume and surface area of residual root fillings using micro-ct imaging. Furthermore in this study, amount of dentinal tissue removed, transportation and retreatment time were investigated. 30 extracted human mandibular second premolars were used for this study. The roots of mandibular second premolar teeth were prepared with Protaper universal instruments and obturated with gutta percha and AH 26. Then the teeth were scanned using microcomputed tomography device. After 3 months, retreatment procedures were performed with Protaper retreatment files, R-Endo retreatment files and MTwo retreatment files. After adjusting the appropriate parameters the teeth were scanned again. Sections obtained were transformed into 3D models using appropriate software and measurements were performed on the images reconstructed. Working time was managed with dijital chronometer including irrigation and file changing times. Statistically no differences were detected among the groups with respect to transportation and surface area and volume of filling material left within the canals after retreatment procedures. Significant differences were observed between the study groups in terms of retreatment time and amount of dentinal tissue removal. Retreatment time for R-Endo was significantly higher compared to Protaper and MTwo retreatment systems. ProTaper retreatment system removed significantly less dentin than R-Endo and MTwo retreatment systems. In conclusion, none of the retreatment techniques were able to completely remove all gutta-percha/sealer from root canals. In the future, further clinical studies evaluating the different retreatment techniques would be beneficial.