Kemiğe implante edilebilir işitme cihazı uygulamalarının klinik ve odyolojik sonuçlarının araştırılması
Research of clinical and audiological results of bone anchored haring aids
- Tez No: 339566
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çift taraflı iletim tipi ve/veya mikst tip işitme kaybına sahip hastalar, odyolojik açıdan uygun amplifikasyon yönteminin belirlenmesi ve gerekli fonksiyonel kazancın sağlanabilmesi açısından oldukça zor vakalardır. Bu hastaların konuşmayı ayırt etme fonksiyonları da önemli ölçüde etkilenmektedir. Konvansiyonel işitme cihazlarından yeteri kadar yararlanamayan iletim tipi ve/veya mikst tip işitme kayıplı hastalara kemik iletimine yönelik bir takım amplifikasyon sistemleri uygulanmaktadır.Kemiğe implante edilebilir işitme cihazı (BAHA) iletim tipi ve/veya mikst tip işitme kayıplı hastalara uygulanan en başarılı yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Titanyum implantlar kafatası kemiğine implante edilerek, kulak arkası kemik iletim cihazlarına nazaran daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, BAHA uygulamasının klinik ve odyolojik sonuçlarının araştırılmasıdır.Bu çalışma klinik ve odyolojik açıdan BAHA uygulamasına karar verilmiş 16 hastadan oluşmaktadır. Çalışmada, ameliyat öncesinde ve sonrasında hava yolu ve kemik yolu eşiklerinde anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Serbest sahada cihazsız ve BAHA'lı olarak yapılan odyometrik tetkikler sonucunda ise anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Serbest sahada ve BAHA'lı iken, sessiz ortamda ve S/G oranının 10 dB olduğu ortamda konuşmayı ayırt etme fonksiyonunda da istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüş olup, BAHA uygulamasının fonksiyonel kazancı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Aynı zamanda, BAHA uygulaması yapılan hastaların cihaza yönelik memnuniyet düzeyi oranının %93.7 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak BAHA'nın iletim ve/veya mikst tip işitme kaybına sahip hastalarda, odyolojik açıdan fonksiyonel kazançlarının ameliyat öncesine göre daha iyi olduğu düşünülmektedir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında konuşmayı ayırt etme fonksiyonlarında anlamlı farklılık gözlenmesi nedeniyle BAHA'nın başarılı bir uygulama olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research of Clinical and Audiological Results of Bone Anchored Hearing AidsPatients with bilateral conductive hearing loss and/or mixed hearing loss are hard cases in terms of determining audiologically appropriate amplification method and providing the required functional gain. The speech discrimination function of these patients is also dramatically affected. A set of bone conduction amplification systems are applied to the patients with bilateral conductive hearing loss and/or mixed hearing loss who are not able to make use of conventional hearing aid.Bone anchored hearing aid (BAHA) is approved to be one of the most successful methods applied to the patients with bilateral conductive hearing loss and/or mixed hearing loss. In comparison with bone conduction hearing aids on behind ear, better results are attained by implanting titanium implants to the parietal bone. The aim of the present study is to investigate the clinical and audiological results of BAHA.The sample of the present study consists of 16 patients who are determined clinically and audiologically to be applied BAHA. It was concluded that there was no significant difference between pre- and post-operation in air conduction and bone conduction. The audiometric observations conducted in free field without a device but BAHA resulted in significant difference. While in free field with BAHA, a statistically significant difference for speech discrimination function in mute setting with a ratio of signal/noise being 10 dB was also found and it was concluded that applying BAHA affected functional gain positively. Concurrently, 93.7% of patients to whom BAHA was applied were satisfied with the aid. As a result, it is conceived that the BAHA applied patients with bilateral conductive hearing loss and/or mixed hearing loss had audiologically more functional gain in accordance with pre-operation. The present study shows that, since a significant difference has been observed between pre- and post-operation in speech discrimination function, BAHA is considered to be a successful application.