Tek taraflı molar distalizasyonu için geliştirilen mini-vida destekli yeni bir yöntemin dişsel ve iskeletsel etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the dental and skeletal effects of a new designed mini-screw supported unilateral molar distalization system
  1. Tez No: 339579
  2. Yazar: ABDULKERİM BUĞRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma tek taraflı molar distalizasyonu için geliştirilen mini-vida destekli yeni bir yöntemin dişsel ve iskeletsel etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı.Çalışmaya tek taraflı sınıf II molar ilişkiye sahip kronolojik yaş ortalaması 15.14 yıl olan 17 birey dahil edildi. Büyüme ve gelişimin etkilerini mekaniğin etkilerinden ayırt etmek amacı ile aynı kriterlere sahip kronolojik yaş ortalaması 15.17 yıl olan 17 bireyden kontrol grubu oluşturuldu. Uygulama grubunda ortalama distalizasyon süresi 5.28 ay, kontrol grubunda ortalama takip süresi 6.63 aydır.Çalışmamızda 1.6 mm çapında 8 mm uzunluğunda mini-vida vestibülden kanin ile birinci premolar arası interradiküler aralığa serbest dişeti ile yapışık dişeti birleşim seviyesinden (kret tepesinden yaklaşık 6-7 mm yukarı) kemiğe 90 derecelik açı ile yerleştirildi. 17x25? paslanmaz çelik tel kuvvet uygulama noktası yaklaşık olarak molar dişin direnç merkezinden geçecek şekilde büküm verilerek; açık coil spring yardımı ile 230 gr kuvvet uygulanarak distalizasyon gerçekleştirildi .Tedavi başında ve distalizasyon sonunda alınan lateral sefalometrik, postero-anterior filmler ve ortodontik modeller üzerinde yapılan ölçümler değerlendirildi.Grup içi farkların eşleştirilmiş t-testi, gruplar arası farkların önem kontrolü bağımsız örneklem t-testi ile yapıldı.Üst birinci molar dişte elde edilen 5.09±1.38 mm distalizasyonun 7.88±3.02 derecelik distal devrilme ve 7.29±2.230 derecelik distopalatal rotasyon ile gerçekleştiği belirlenirken, üst İkinci molar dişte 3.91±1.41 mm distalizasyon, 7.71±2.49 derecelik distal devrilme ve 4.65±2.58 derecelik distopalatal rotasyon meydana gelmiştir. Molar dişte meydana gelen etkinin de premolar ve kanin dişlerde interseptal lifler sayesinde azalarak devam ettiği gözlenmiştir. Çalışmada bio-istatistiksel olarak önemli düzeyde iskeletsel etki görülmemiştir.Klinik olarak bu yöntemin molar distalizasyonunda kullanılabilir etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the dental and skeletal effects of a new designed mini-screw supported unilateral molar distalization system.The sample of this study consisted of two groups. Each groups included 17 patients who had Angle class II subdivision molar relationship.The 1.6 x 8 mm in dimensions mini-screw was inserted from the vestibule interradicular site between canine and first premolar on the border of attached and free gingiva.After bonding the first molar bands, 17x25 inch stainless steel wire was bent like stairs with the lower step passing through the auxillary tube of the molar band and upper step passing through the horizontal slot of the mini-screw. The force passed through the center of resistance, open coil springs were placed between the mini-screw and the crimpable hooks placed on the wire with a force of 230 gr.Upper first molar had 5.09±1.38 mm of distalization with 7.88±3.02 degrees of distal tipping. Upper second molar had 3.91±1.41 mm of distalization with 4.65±2.58 degrees of distal tipping. At the same time first and second molars had 7.29±2.230 and 4.65±2.58 degrees of distopalatal rotation, respectively. Premolars were also distalized simultaneously with the molar distalization by the help of transceptal fibers although no direct force were applied to these teeth. No statistically significant skeletal effects were detected after the application of this newly designed distalization system.It was concluded that this newly designed mini-screw supported molar distalizasition system can be a very efficient technique for clinical practice.