Farede oluşturulan Leishmaniasis modelinde konvansiyonel yöntemlerle enfeksiyon takibinin yapılması
Model of Leishmaniasis in mice with conventional methods and monitoring infection
- Tez No: 339614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA DOĞRUMAN AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Leishmaniasis, Dünya Sağlık Örgütü Tropikal Hastalıkları Araştırma Merkezi'nin önemli kabul ettiği altı hastalıktan birisidir. Bu hastalıkta; Visseral Leishmaniasis (VL), Kutanöz Leishmaniasis (KL) ve Mukokütanöz Leishmaniasis (MKL) olmak üzere üç farklı klinik tablo ortaya çıkmaktadır. VL; öldürücü leishmaniasis parazit hastalığı olup, tropikal ve subtropikal bölgelerde görülür. L.donovani Batı Afrika ve Hindistan?da, L.infantum ise Avrupa, Kuzey Afrika ve Latin Amerika?da yaygın suş olarak görülmekte olup, ilaca direncin giderek artması nedeniyle erken tanı, tedavide büyük önem taşımaktadır. VL tanısı zor ve invazivdir. Dalak aspirasyonu tanıda duyarlılığı yüksek olmasına rağmen hayati riski taşımakta, lenf ve kemik iliği aspirasyonu ise invaziv yöntemlerdir. Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı (Leishmaniasis Worldwide and Global Estimates of Its Incidence) raporunda her yılı yaklaşık 0.2 - 0.4 milyon VL vakası rapor edilmektedir. VL vakalarının %10 kadarı ölümle sonuçlanmaktadır. Tahmini olarak yılda 20.000 - 40.000 VL nedeniyle kişi hayatını yitirdiği bildirilmektedir. Çalışmamızda Leishmania infantum (MONI/EP126) suşu ile BALB/C farelerde VL fare modeli oluşturmak ve enfekte farelerdeki enfeksiyonun mikroskobik, kültür ve serolojik olarak ELISA yöntemiyle üç aylık sürede takibinin yapılması amaçlandı. Parazitin farklı promastigot formlarının immun yanıt üzerine etkisi, farelerdeki anti-leishmania IgG yanıtının ELISA yöntemiyle spektrofotometrik olarak saptanan OD düzeylerinin ölçümleriyle yapıldı.Enfektif fare grupları prosiklik promastigot (PP), metasiklik promastigot (MP) ve her iki formu içeren total promastigotlarla (TP) enfekte edildi. Aynı zamanda kontrol grubu olarak sağlıklı fareler kullanıldı. MP ile enfekte edilen grupta Geimsa boyama ve mikrokültür yöntemiyle PP formla enfekte edilen gruba göre daha erken enfeksiyon oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda aynı anda kan örneklerine uyguladığımız direkt mikroskobinin duyarlılığı %25 - 81.8 mikrokültür yönteminin ise duyarlılığı %72.5 - 100 arasında saptanmıştır. Mikrokültür yöntemi leishmaniasis tanısında kısa sürede sonuçlanan, pratik, güvenilir ve düşük maliyeti olan bir yöntem olup, direk mikroskobik incelemeye ve klasik kültür yöntemine göre daha üstündür. ELISA sonuçlarında birinci ayda üç grupta da kontrol grubuna göre antikor yanıtının yüksek olduğu, ancak birinci PP ve TP gruplarının OD düzeylerinin MP grubundan yüksek olduğu gözlenmiştir. İkinci ayda MP grubunun OD düzeyinin diğer iki gruptan da yüksek olduğu, üçüncü ayda ise MP ve TP gruplarının OD düzeylerinin PP grubundan daha yüksek olduğu saptandı. MP ile enfekte grupta ilk ayda diğer enfekte gruplara göre antikor düzeyinin daha düşük saptanması, enfeksiyon sonrasındaki ilk dönemde MP?in immun sisteminden kaçış mekanizmaları ve makrofaj içerisinde sinyal yolaklarını, gen ekspresyonu gibi fonksiyonları inhibe etmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Deneysel çalışmalarda aşı üretimi için parazitin formlarının eldesi ve aşı hedefi olarak aday gen bölgelerinin belirlenmesi amacıyla faklı promastigot formların üzerinde çalışmaların sürdürülmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Visceral leishmaniasis (VL) is a potentially fatal parasitic disease of the tropics and the subtropics. Leishmania. donovani in East Africa and the Indian subcontinent and Leishmania. infantum in Europe, North Africa, and Latin America. With the increasing incidence of drug resistance in endemic areas, early case-finding and accurate diagnosis for effective treatment is an essential component of VL control. VL diagnosis was complex and invasive (direct microscopic examination of splenic, lymph gland, or bone marro aspirate). According to the report published by the World Health Organization about the leishmaniasis, Based on these estimates, approximately 0.2 to 0.4 cases and 0.7 to 1.2 million VL and Cutaneous Leishmania (CL) cases, respectively, occur each yearUsing an overall case-fatality rate of 10%, we reach a tentative estimate of 20,000 to 40,000 leishmaniasis deaths per year. İn our research we have injected the BALB / C mice with Leishmania infantum (MONI/EP126) for create the leishmaniasis disease and follow infection with three method microscopy, culture and serological Enzymelinked Immunosorbent Assay )ELISA( method. Aimed to evaluated the infection by three month period and in infection, we used three different promastigote forms effect of the parasite on the immune response in mice o different forms of anti-leishmania IgG OD measurements was determined by ELISA. The mice groups was; procyclic promastigot (PP), metacyclic promastigot (MP), containing two forms total promastigotes (TP) and healthy mice were used in control group.In our studies we found the MP group Geimsa staining and microculture method was early infection befor PP group. Direct microscopy sensitive %25 - 81.8 whereas the microculture method was %72.5 - 100 as a result the microculture method is more sensitive than direct microscop method. Microculture method a short time, resulting diagnosis of leishmaniasis, quick, reliable and low-cost method. Microculture method is better than direct microscopic and classical culture method. According to the results, in ELISA?s method the response of the three groups according to the control group in three months was high. In the first month, in PP and TP groups the OD levels was higher than the that level in MP group. In the second month MP group was higher than the two groups. In the third month MP and TP groups was higher than the PP group. OD levels in MP group was low in the first month due to infection escape from the immune responses that would otherwise be directed against it. However, it is also necessary to inhibit numerous macrophage functions, particularly those involved in immune surveillance and macrophage activation, at either the protein or gene expression level. In experimental studies, In order to determine gene regions vaccine targeted for vaccine production, it is recomended to obtain parasite forms and In our studies we found the MP group Geimsa staining and microculture method was early infection befor PP group. Direct microscopy sensitive %25 - 81.8 whereas the microculture method was %72.5 - 100 as a result the microculture method is more sensitive than direct microscopy method. Microculture method a short time, resulting diagnosis of leishmaniasis, quick, reliable and low-cost method. Microculture method is better than direct microscopic and classical culture method. According to the results, in ELISA?s method the response of the three groups according to the control group in three months was high. In the first month, in PP and TP groups the OD levels was higher than the that level in MP group. In the second month MP group was higher than the two groups. In the third month MP and TP groups was higher than the PP group. OD levels in MP group was low in the first month due to infection escape from the immune responses that would otherwise be directed against it. However, it is also necessary to inhibit numerous macrophage functions, particularly those involved in immune surveillance and macrophage activation, at either the protein or gene expression level. In experimental studies, In order to determine gene regions vaccine targeted for vaccine production, it is recomended to obtain parasite forms and continue to work on the different forms of promastigote.In our studies we found the MP group Geimsa staining and microculture method was early infection befor PP group. Direct microscopy sensitive %25 - 81.8 whereas the microculture method was %72.5 - 100 as a result the microculture method is more sensitive than direct microscopy method. Microculture method a short time, resulting diagnosis of leishmaniasis, quick, reliable and low-cost method. Microculture method is better than direct microscopic and classical culture method. According to the results, in ELISA?s method the response of the three groups according to the control group in three months was high. In the first month, in PP and TP groups the OD levels was higher than the that level in MP group. In the second month MP group was higher than the two groups. In the third month MP and TP groups was higher than the PP group. OD levels in MP group was low in the first month due to infection escape from the immune responses that would otherwise be directed against it. However, it is also necessary to inhibit numerous macrophage functions, particularly those involved in immune surveillance and macrophage activation, at either the protein or gene expression level. In experimental studies, In order to determine gene regions vaccine targeted for vaccine production, it is recomended to obtain parasite forms and continue to work on the different forms of promastigote.. continue to work on the different forms of promastigote.