Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin kadına yönelik şiddete ilişkin algılama durumlarının değerlendirilmesi
Nurses who working in a university hospital to determine the status of the detection violence against women
  1. Tez No: 339617
  2. Yazar: BETÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) şiddeti ?Fiziksel güç veya iktidarın kasıtlı bir tehdit veya gerçekçilik biçiminde bir başkasına uygulanması sonucunda maruz kalan kişide yaralanma, ölüm ve psikolojik zarara yol açması açma olasılığı bulunması? şeklinde tanımlamaktadır. Kadına yönelik şiddet, sık görülen toplumsal bir sorundur. Hemşirelerin kadına yönelik şiddetle ilgili olarak önemli rolleri vardır. Bu araştırmacının amacı, bir eğitim hastanesinde görev yapan hemşirelerin kadına yönelik şiddeti algılama durumlarının belirlenmesidir. Araştırma yüzyüze anket yöntemi ile yapılmıştır ve kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma sonucunda katılımcılar şiddeti % 90,0 sıklıkla ?kadının acı çekmesine sebep olan her çeşit davranış? olarak ifade etmiştir. İkinci sırayı %78,4 ile“kadına İstemediği Şeyleri Zor Kullanarak”yaptırmaktır ifadesi yer alırken, üçüncü sırayı %78,1 ile“kadına zarar veren psikolojik bir eylemdir ”ifadesi yer almıştır.Katılımcılar kadınların en sık maruz kaldıkları şiddet türünü %38,7 Psikolojik şiddet ve %32,9 sıklıkla fiziksel şiddet olarak ifade etmişlerdir. Katılımcıların % 85,2?si alkolün şiddete sebep olduğunu belirtirken, bu yanıtı %81,3 ile sosyokültürel düzeyi düşük ailelerde veya toplumlarda şiddet sık görülür yargısı izlemektedir. %95,8 sıklıkla, ?sesini yükseltmek, bağırmak, küfür etmek? en çok bilinen sözel şiddet tanımı olarak tespit edilmiştir. ?cinsel şiddet vakalarında en sık karşılaşılan saldırgan? olarak katılımcıların %65,8 sıklıkla eşler belirtilmiştir. Hemşireler tarafından ?Kadına yönelik şiddeti önlemek için çalışma yapan kurumlar? içinde en çok bilinen kurum %85,5 ile Mor Çatı Kadın Sığınma Evleri, en az bilinen kurum ise %24,8 ile Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı olduğu bulunmuştur. Katılımcıların % 92,6?sı cinsel şiddeti önlemek için kanunlarda caydırıcı yaptırımlar olması gerektiğini, % 77,1?i toplumun eğitim düzeyinin arttırılması gerektiğini ve %59,4? ü cinsel şiddetin saklanmaması gerektiğini ifade etmiştir. Şiddet olguları ile karşılaşma sıklığının yüksek olduğu bu grubun hizmet içi eğitimler ve duyurular ile konu hakkında bilgi düzeylerinin yükseltilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Violence is described as a possibility that deliberate physical force or power, threatened or exposed as a result of the implementation of realism in the form of another person injury, death, psychological harm. Violence against women is a common social problem. The nurses have an important role in the violence against women. The aim of this study, nurses who working in a university hospital to determine the status of the detection violence against women.This cross-sectional and descriptive study is performed a questionnaire as face to face. Violence is stated that any kind of behavior that led to the suffering of women by 90% of participant in this study. Second defination of violence is `to make things to a woman that she does not want in a forcefull way? and third one is `a psychological action which is harmfull to women? 78.4% and 78.1% of participant respectively. It is mentioned that psychological 38.7% and physical 32.9% violence are the most of problems they have to face. Alcohol is considered to cause violence by 85.2% of participants, and also violence is mostly seen in society which are at low level of socio-cultural degree by 81.3%.Raising voice, shouting and swearing are defined as the most known types of verbal violence by 95.8%. ?Husbands are indicated to be attacker who are mostly seen on sexual violence cases 65.8% of participants. Purple Roof Women's Shelter is mostly and Family, Women, Children and Disability Social Service Hotline is least known organizations who are working to prevent violence against women 85.5% and 24.8% respectively by the participants. According to results of this study, to prevent sexual violence is obtained with disincentive laws 92.6%, increasing the education level of society 77.1% and no need to hide 59.4%. It is important that nurses who high frequency of exposure to violence have educated in-service, to be warned with notice and raised the level of knowledge on this issue.