İnternet kullanmanın ilköğretim öğrencilerinin psikososyal durumlarına etkileri
The effects of internet usage on the psychosocial status of elemantary school students
- Tez No: 339638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnternet Kullanımının İlköğretim Öğrencilerinin Psikososyal Durumlarına Etkileri İnternet çağın teknolojisi olarak kabul edilmektedir. İnternetin bilinçsiz kullanılması öğrenciler için çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Bu araştırma, internet kullanmanın ilköğretim öğrencilerinin psikososyal durumlarına etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Beypazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı ilköğretim okullarında öğrenim gören 4, 5, 6, 7. sınıf öğrencileri ve ebeveynleri (N: 2515) oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 737 öğrenci ve ebeveyn örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu ve psikososyal ve davranış sorunları kontrol listesi-17 (PDS-17) kullanılmıştır. Veriler Nisan- Haziran 2012 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımları, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, ki-kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 11.5 ±1.1 olup; %42.2?si erkektir. Öğrencilerin %80.5?inin evinde bilgisayar olduğu, % 33?ünün bilgisayarında açılış şifresi olduğu, %97.4?ünün internet kullandığı belirlenmiştir. Öğrencilerde görülen fiziksel değişiklikler; baş ağrısı (%36.2), göz rahatsızlıkları (%34.5) ve sırt boyun ağrısı (%32.7); bilişsel değişiklikler okul başarısı (%35.6), ders çalışma süresi (%42.6) ve kitap okuma süresinin (% 54.7) azalmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Internet Usage on the Psychosocial Status of Elemantary School Students. Internet is considered as the technology of the era. Unconscious usage of Internet can lead to various problems. This study was carried out descriptively with the aim of the definition of effects of internet usage on the psychosocial status of elemantary school students. The students of 4th,5th,6th,7th grades attending at the elemantary schools of Beypazarı District National Education and the students? parents (N:2515) constituted the universe of study. Sample 737 students and their parents who accepted to participate in the study were taken. Questionnaires and behaviour and psychosocial problem checklist ? 17 (PSC-17) were used for collecting data. Data was collected between April-June 2012. Frequency distribution, percentages, averages, standard deviation, Chi-square, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used in the evaluation of data. The average age of the students participating in the study was 11.5±1.1 and 42.2% of them were boys. It was determined that 80.5% of students had computers at home, 33% of them had power-on passwords on their computers, 97.4% of them used internet. Physical changes in students that the complaints of headaches (36.2%), eye discomforts (34.5%), backache and lumbagos (32.7%) were increased. The cognitive changes seen on the students were the decreases in the school success (35.6%), hours of course work (42.6%) and reading (54.7%).