Postmenapozal dönem kadınlarda menapozal semptomlar, şiddeti ve etkileyen faktörler
Menopausal symptoms in postmenopausal period, severity and affecting factors
  1. Tez No: 339643
  2. Yazar: NALAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma, postmenapozal dönem kadınların yaşadıkları menapozal semptomlar, şiddeti ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmamızın evrenini, 19 Mayıs Aile Sağlığı Merkezi?ne kayıtlı 500 postmenapozal dönem kadın oluşturmuştur. Örneklem araştırma kriterlerine uyan 385 postmenapozal kadından oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu ve SF?36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Veriler bilgilendirilmiş onamları alınan kadınlar ile yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Ki kare, Pearson korelasyon testi ve One Way Anova Pos Hoc Tukey testi kullanılarak analiz edilmiştir. Kadınların yaş ortalaması 58.00±6.94 ve menopoz yaşı ortalaması 49.21±4.25?dir. Kadınların %83.1?i ilkokul mezunu, %68.3?ü evli, %51.7?si kronik hastalığa sahip, %50.4?ü obez, %29.9?u menopozal döneme yönelik bilgi almıştır. Yaşanan menapozal semptomlar araştırıldığında; kadınların %83.1?inde vazomotor, %81.2?sinde emosyonel, %69.1?inde MSS, %63.4?ünde kas iskelet sistemi, %49.0?ında ürogenital sistem ve %32.4?ünde saç ve deri ile ilgili semptomlar bulunmuştur. En şiddetli yaşanılan semptom eklem ve kemiklerde ağrı (3.94 ± 3.41), şiddeti en az olan semptom kıllanmadır (0.88 ± 2.20).
Özet (Çeviri)
This study aims to define the menopausal symptoms of women during postmenopausal period, their severity and affecting factors. The population of this study consists of 500 women in postmenopausal period registered in 19 Mayıs Family Health Center. The sample group is comprised of 385 postmenopausal women conforming to the research criteria. The data gathering tool was personal information tool and SF-36 living quality scale. The data was collected using direct interview technique with women who gave informed consent. SPSS 11.5 package program was used for evaluating the data. The resulting data was analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, chi square, Pearson correlation test and One way Anova Pos Hoc Tukey tests. The average age of women was 58.00±6.94 and the average menopause age was 49.21±4.25. 83.1% of women graduated from elementary school, 68.3% is married, 51.7% has chronic disease, 50.4% is obese and 29.9% is informed about the menopausal period. Investigating the menopausal symptoms, the symptoms found in women were related to vasomotor in 83.1%, emotional in 81.2%, MMS in 69.1%, muscoskeletal system in 63.4%, urogenital system in 49.0% and hair and skin related in 32.4%. The most severe symptom was in joints and bones (3.94±3.41), while the least severe symptoms were hair growth (0.88±2.20).