Menopozal semptomlar üzerine konnektif doku manipulasyonunun etkileri
Effects of connective tissue manipulation on menopausal symptoms
- Tez No: 917400
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, postmenopozal dönemdeki kadınlarda, konnektif doku manipulasyonu (KDM)'nun menopozal ve emosyonel semptomlar, uyku kalitesi, menopoza özgü yaşam kalitesi ve esneklik düzeyi üzerine etkilerini randomize ve sham kontrollü dizaynda araştırmaktı. Bu amaçla, postmenopozal dönemdeki 52 birey, müdahale ve sham kontrol olmak üzere iki araştırma kolundan birine randomize olarak atandı. Müdahale grubuna haftada 3 kez ve 4 hafta boyunca KDM uygulanırken, sham kontrol grubuna aynı sıklık ve süre ile terapatik ultrason cihazı başlığı ile yüzeyel masaj uygulaması yapıldı. Primer sonuç ölçümleri olarak belirlenen vazomotor semptomların frekansı ve şiddeti sıcak basması günlükleri ile değerlendirilirken, sekonder sonuç ölçümleri olan menopozal semptom şiddeti Menopozal Semptomları Değerlendirme Ölçeği; psikolojik semptom düzeyi Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri ve Depresyon-Anksiyete-Stres 21 Ölçeği; uykusuzluk şiddeti Uykusuzluk Şiddeti Endeksi; menopoza özgü yaşam kalitesi Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ve esneklik düzeyi otur-uzan testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of connective tissue manipulation (CTM) on menopausal and emotional symptoms, sleep quality, menopause-specific quality of life and flexibility level in postmenopausal women in a randomized, sham-controlled design. 52 postmenopausal individuals were randomly assigned to either intervention or sham control groups. In the intervention group, CTM was applied 3 times in a week for 4 weeks, while in the control group, sham therapeutic ultrasound was applied with the same frequency and duration. The primary outcome measures, frequency and severity of vasomotor symptoms, were assessed using hot flash diaries. The secondary outcome measures, menopausal symptom severity, psychological symptom level, insomnia severity, quality of life, and flexibility level were assessed using the Menopause Rating Scale, State-Trait Anxiety Inventory and Depression-Anxiety-Stress 21 Scale, Insomnia Severity Index, Menopause-Specific Quality of Life Scale, and Sit-and-Reach Test, respectively.