Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin algıladıkları iş yaşamı kalitesi ve örgüte bağlılık durumları
Working in a university hospital nurses perceive the quality of work life and commitment to the organization and states
- Tez No: 339653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ HİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma hemşirelerin iş yaşamı kaliteleri ile örgüte bağlılık durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin görev aldıkları tüm birimlerde yapılmıştır. Araştırmaya kurumda en az bir yıl çalışmış hemşireler dâhil edilmiş ve araştırma 163 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veriler, ?İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği? ve ?Örgüte Bağlılık Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama formu 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hemşirelerin tanıtıcı özellikleri, iş yaşam kalitesi ve çalışma koşullarına yönelik düşüncelerini içeren toplam 13 soru, ikinci bölümde iş yaşam kalitesine ilişkin 35 soru, üçüncü bölümde ise örgüte bağlılıklarına ilişkin 14 soru olmak üzere toplamda 62 soru yer almaktadır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanlar, ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Kategorik değişkenlerin (örneğin demografik özellikler, cinsiyet, medeni durum vb.) sunumu için ise frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Student?s t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek amacıyla Cronbach Alfa katsayıları ve ölçekler arasındaki ilişleri incelemek için ise Pearson korelasyon analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working in a University Hospital Nurses Perceive the Quality of Work Life and Commitment to the Organization and States The aim of this research is to examine the relationship between quality of work life and commitment to the organization of nurses. The research has done among 163 nurses who have been working the Ankara Başkent University Hospital at least one year in the institution. Datum are collected using the scale of the work quality of life and the scale of the organization's commitment. The data collection form is made up of 3 parts; in the first chapter, there are thirteen different questions which are aimed to determine the specific features of nurses?, quality of work life and working conditions, second part consists of thirtyfive questions which is specified about the quality of professional lifeand at last third chapter composed of fourteen questions to signify the commitment to the organization. In total, there are sixtytwo questions. In the research, evoluation of the data and preparation of tables are done by using SPSS 15.0 program and evaluation operations. Evoluated results are presented as average and standard deviation. Frequence and percentage values are used for categorization parameters ( ex. demografik özellikler, gender, marital status) Student?s test, one-way analysis of variance, Tukey test, Mann-whitney U test, Kruskal-Wallis analysis of variance, Mann-Whitney U test, the frequency and average number of SD accounts are applied. To determine the reliability of Cronbach Alpha coefficients is used and also to investigate the relationship between them, method of Pearson Correlation Analysis is performed.