Kronik diyabetik sıçan mide dokusunda resveratrol uygulamasının oksidan duruma etkisi
The effect of resveratrol administration on oxidant status in chronic diabetic rat gastric mucosal cells
  1. Tez No: 339654
  2. Yazar: SULAİMAN QAROOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan sıçanlarda resveratrol uygulamasının mide dokusundaki oksidan (malondialdehit (MDA), ileri düzey oksidasyon protein ürünleri (AOPP) ve antioksidan (glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD)) paremetreler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda ağırlıkları 250±20 gr arasında değişen 26 adet erişkin Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol, diyabet, resveratrol ve diyabet+resveratrol grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu diyabet ve resveratrol grubu ile karşılaştırıldığında mide MDA, AOPP düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Resveratrol grubu diyabet grubu ile karşılaştırıldığında mide MDA düzeyleri anlamlı olarak azalmış bulundu (p0.05). Diyabet+resveratrol grubu diyabet ve resveratrol grubu ile karşılaştırıldığında mide AOPP düzeyleri anlamlı olarak azalmış bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this work, effects of resveratrol use on streptozotocin (STZ) induced diabetic rat gastric tissues were investigated (Malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP) and antioxidants (glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD)) were studied. 26 adult male Wistar albino rats, weighing 250+20 gr, were used. Rats were divided into four groups as control , diabetes, resveratrol and (diabetes + resveratrol). When control was compared to diabetes and resveratrol, no significant difference between stomach MDA and AOPP levels were found (p>0.05). When resveratrol was compared to diabetes, stomach MDA levels were recognized significantly decreased (p0.05). When the (diabetes + resveratrol) group was compared to diabetes and resveratrol, stomach AOPP levels were recognized significantly decreased (p0.05).