Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bilişsel esneklik ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive flexibility and treatment motivation in individuals with alcohol and substance use disorder
  1. Tez No: 686797
  2. Yazar: NECLA TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bilişsel esneklikleri ve tedavi motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma Mart 2021 - Temmuz 2021 tarihleri arasında NP İstanbul Beyin Hastanesinde DSM-V tanı ölçütlerine göre alkol ve/veya madde kullanım bozukluğu tanısı alan 50 erkek katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri ve Tedavi Motivasyon Ölçeği bireysel görüşme yapılarak uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş; parametrik olmayan testlerden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların bilişsel esneklik düzeyleri yüksek bulunurken, içsel motivasyonlarının dışsal motivasyonlarına göre anlamlı şekilde yüksek bulunduğu saptanmıştır. Hastaların bilişsel esneklik düzeyleri ile genel tedavi motivasyonları, içsel motivasyon, dışsal motivasyon, kişiler arası yardım arama ve tedaviye güvensizlikleri ile ilgili anlamlı bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Tedavi motivasyonunu etkileyecek bilişsel esneklik ile ilgili olduğu düşünülen diğer yürütücü işlevlerin birlikte incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study; it is aimed to examine the relationship between cognitive flexibility and treatment motivations of individuals with alcohol and substance use disorders. The study was conducted with total number of 50 male participants diagnosed with alcohol and/or substance use disorder according to DSM-V diagnostic criteria at NP Istanbul Brain Hospital between March 2021 and July 2021. Socio-demographic Data Form, Cognitive Flexibility Inventory and Treatment Motivation Scale were applied to the patients by individual interviews. The research data were analyzed using the SPSS 22.0 program; non-parametric tests were used. As results of the analyses; it was found that their internal motivation were significantly higher than their external motivations, the cognitive flexibility levels of the participants were high, There was no significant relationship between patients' cognitive flexibility levels and general treatment motivations, internal motivation, external motivation, interpersonal help seeking and trust to treatment. It is recommended that other executive functions, which are thought to be related to cognitive flexibility that will affect treatment motivation, be examined together.