Greyfurt çeşitlerinin virüs ve virüs benzeri hastalık etmenlerinden termoterapi ve sürgün ucu aşılama yöntemlerinin kullanılması ile arındırma oranlarının saptanması
- Tez No: 33972
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill öz Biyolojik indeksleme ve ELISA testi kullanılarak stubborn, exocortis, psorosis ve cachexia etmenleri ile infekteli olduğu belirlenen 7 altıntop çeşidine, mevcut patojenleri arıtmak amacıyla termoterapi (40°C) + in vitro sürgün ucu aşılama (SUA) ve termoterapi ısısından daha düşük sıcaklık uygulaması (Sıcak Kabin 25-35°C) + in vitro SUA kombinasyonları uygulanmıştır. Termoterapi ve in vitro SUA kombinasyonu ile stubborn ve exocortis etmenleri % 100 oranında armdırılırken, psorosis etmeni % 61.90 oranında arındırılmıştır. Sıcak kabin ve in vitro SUA uygulamalarında ise yine stubborn ve exocortis etmenleri % 100 oranında armdırılırken psorosis etmeninde bu oran % 47.61 'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Seven grapefruit varietes found to be infected with stubborn, exocortis, psorosis and cachexia as determined by biological indexing and/or ELISA were treated by two different techniques to eliminate virus and virus-like diseases. One group was handled with thermotherapy at 40 °C and Shoot Tip Grafting (STG) the second group with thermotherapy set at a lower temperature at 25-35 °C plus STG. Stubborn and exocortis were eliminated by thermotherapy at 40 °C plus STG by 100% and the psorosis group was eliminated by only 61.90% lower temperatures during thermotherapy had had no influence on the elimination of stubborn and exocortis but significantly decrease the elimination of psorosis to only 47.61%.