Annelerde anne sütü ile ilgili sağlık okuryazarlık düzeylerini değerlendirme aracı geliştirme, sağlık okuryazarlık düzeylerini ve etkileyen faktörleri saptama
Developing breastfeeding health literacy measuring instrument for mothers, evaluating the levels of mothers' health literacy about breastfeeding with this instrument and determining the factors that affects these factors
  1. Tez No: 339733
  2. Yazar: EMİNE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Araştırmada annelerin anne sütü ile ilgili sağlık okuryazarlık düzeylerini değerlendirme aracının geliştirilmesi, sağlık okuryazarlık değerlendirme aracını kullanarak annelerin anne sütü ile ilgili sağlık okuryazarlık düzeylerinin değerlendirilmesi ve annelerin anne sütü ile ilgili sağlık okuryazarlık düzeylerini etkileyen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi (GÜSAUH) 2 nolu sağlam çocuk polikliniğine 1 Aralık 2012 - 31 Ocak 2013 tarihleri arasında başvuran 0-24 aylık bebeği/çocuğu olup, yanında bebeğe bakacak birilerinin bulunduğu, ikiz bebeği olmayan, ilk kez başvuruda bulunan, araştırmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üstü 414 anneye ulaşılmıştır. Ulaşım yüzdesi %90,2?dir. Veri kaynağı olarak anket formu kullanılarak yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this study developing breast feeding health literacy measuring instrument for mothers, evaluating the levels of mothers? health literacy about breast feeding with this instrument and determining the factors that affects these factors are aimed. The study was applied to 414 mothers over 18 years of age who are admitted to two numbered healthy child clinic of Gazi University Health Research and Application Hospital between 01 December 2012- 31 January 2013. Having an infant or children and taking care of an infant or child aged between 0-24 months, not having twins, admitting to clinic for the first time and approved to be in the study were the criteria for acceptence to the study. The participation rate is 90.2%. This study is a cross-sectional study with a questionnaire was used as data collection.