Tip 2 diyabetik hastalarda serumda gelişmiş glikasyon ürünlerin çözünür reseptörü (sRAGE) seviyesiyle sol ventrikül diyastolik disfonksiyonun ilişkisi
The relationship between serum soluble advcanced glycation end products (sRAGE) and left ventricular diastolic dysfunction in Type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 339750
  2. Yazar: ALİ HASAN TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişmiş Glikasyon ürünleri (AGEs), ve bunların özel reseptörü (RAGE), diyabetik hastaların kardiyovasküler komplikasyonlarında rol aldığı bilinmektedir. Gelişmiş glikasyon ürünlerinin reseptörü, kanda özel çözünür formu bulunmaktadır (sRAGE), bu çözünür reseptör AGE?lere bağlanarak etkilerini nötralize etmek ve böylece kardiyovasküler komplikasyonlara karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı sol ventrikül (LV) sistolik disfonksiyonu olmayan 18-50 yaş arası tip 2 diyabetik tanısı olan hastaların ekokardiyografik olarak sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu ile serumda sRAGE düzeyinin karşılaştırılması, ve daha hiç bir komplikasyonu gelişmeden, tip 2 diyabetik hastalığın erken döneminde kardiyak açıdan sRAGE?nin etkin bir biyobelirteç olup olmadığını bilmektir. Çalışmaya 18-50 yaş arası, herhangi bir risk faktörü ya da komplikasyonu olmayan, tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanısı konan 40 hasta ile kontrol grubu olarak 40 sağlıklı birey alındı. Tip2 diyabet hastaları ile kontrol grubunun yaş ortalamaları birbirine benzerdi (Tip2 DM: 43.28±7.9, Kontrol grubu: 41.05±8.5, p>0.233). Serum sRAGE düzeyinin tip 2 DM hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (Tip2 DM 676.74±128.2 karşı, Kontrol grubu 1044.88±344.6,p
Özet (Çeviri)
The binding of advanced glycation end products (AGEs) to their receptor (RAGE) plays an important role in the development of diabetic cardiovascular complications. RAGE has a circulatingsecretory receptor form soluble RAGE (sRAGE), which by neutralizing the action of advanced glycation end products, might exert a protective role against the development of cardiovascular disease. The aim of this study, first, is to evaluate the relationship betweenserum sRAGE levelsand diyastolik dysfunction in patients with type 2 diabetes aged between 18-50 years, second is to find out whether sRAGE levels can be an effective biomarker that can predict an early cardiovascular complications in type 2 diabetic patients without any previous complications. 40 patients 18-50 years age with type 2 diabetes without any cardiovascular risk was inroled in this study, with 40 healthy control group. The median age of both gruops was close to eachother (Type 2 DM 43.28±7.9, Control 41.05±8.5, p>0.233).