Mowat Wilson sendromlu hastalarda klinik değerlendirme ve ZEB2 gen mutasyon/delesyon analizi
Clinical evaluation and ZEB2 gene mutation/deletion analysis in Mowat Wilson syndrome patients
- Tez No: 339751
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mowat-Wilson sendromu, tipik yüz görünümü, mikrosefali, epilepsi, Hirschsprung hastalığı, korpus kallozum agenezisi, genitoüriner anomaliler ve doğumsal kalp hastalığı gibi değişik spektrumda doğumsal anomalilerin görülebildiği bir sendromdur. Sıklığı tam olarak bilinmemektedir fakat çoğu hastanın tanı alamadığı tahmin edilmektedir. Mowat-Wilson sendromu, 2q22 de lokalize ZEB2 geninin de novo dominant mutasyon veya delesyonları sonucu oluşur. Bugüne kadar tipik fenotipi olan hastalarda 110?dan fazla mutasyon, delesyon tanımlanmıştır. Fakat Türk hastalarda yapılan bir çalışma yoktur. Bu çalışmada kliniğimizde Mowat-Wilson sendromu tanısıyla izlenen hastaların detaylı klinik bulguları incelenerek moleküler DNA analizleri yapılmıştır. Mowat-Wilson sendromu tanısı alan 10 hastanın klinik bulguları ve dizi analizi sonuçları tariflenmiştir. On hastanın 5? inde ZEB2 gen mutasyonu tespit edilmiştir. Bunlardan 3?ü nonsense 2?si frameshift mutasyondur. Üç mutasyon ekzon 8 de lokalizedir, ve 2 mutasyon literatürde daha önce tanımlanmamış yeni mutasyonlardı.
Özet (Çeviri)
Mowat-Wilson syndrome is an intellectual disability syndrome associated with distinctive facial features, microcephaly, epilepsy, variable spectrum of congenital anomalies, including Hirschsprung disease, agenesis of the corpus callosum, genitourinary abnormalities, and congenital heart disease. The prevalance of Mowat-Wilson syndrome is currently unknown but it seems probably underdiagnosed. Mowat-Wilson syndrome is caused by de novo dominant mutations or deletions in ZEB2 gene which localised at 2q22. To date, more than 110 mutations/deletions have been reported in patients with a typical phenotype, but there is no study in Turkish patients. We evaluated the detailed clinical features of Mowat-Wilson syndrome patients whom where diagnosed in our clinic and for whom molecular DNA analyses were performed. In this work we describe clinical findings and sequencing analysis results of 10 Mowat-Wilson syndrome patients. ZEB2 gene mutations were found in 5 patients. Three of them were nonsense and 2 of them were frameshift mutations. Three mutations were localized in exon 8, and 2 mutations were novel mutations which were not described before.