Üst çene genişletmesi sonrası uygulanan teriparatidin midpalatal sutura üzerine etkilerinin histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Histological and immunohistochemical evaluation of the effects of teriparatide on midpalatal suture that administered after maxillary expansion
  1. Tez No: 408347
  2. Yazar: YASİN ÇAMİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK MALKOÇ, YRD. DOÇ. DR. ZEHRA İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Hızlı üst çene genişletmeden (HÜÇG) sonra elde edilen genişletmeyi korumak amacıyla 3-12 ay arasında bir pekiştirme süreci gereklidir. Bu süreç, nüksün önlenmesi amacıyla sutura bölgesinde oluşması beklenen kemiğin formasyonu için gereklidir. Bu araştırmanın amacı teriparatidin interpremaksiller suturası genişletilmiş Wistar ratlarda kemik formasyonunun etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: 7-8 haftalık 20 erkek Wistar rat eşit-rastgele olarak“kontrol”ve“ deney”olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her gruptaki ratlara 7 gün boyunca kesici dişlerinden destek alınarak, helikal bir zemberek vasıtasıyla üst çene genişletmesi uygulandı. Genişletme sürecinden sonra, ratlar 7 gün boyunca pekiştirme sürecine alındı ve deney grubuna günlük 60 µg/kg teriparatid subkutan olarak verildi. Pekiştirme sürecinden sonra bütün ratlar sakrifiye edildi, hazırlanan histolojik preparatlar inceleme için hemotoksilen-eozin, immünohistokimyasal değerlendirme için anti-osteonektin, anti-osteokalsin, anti-VEGF, anti-TGF-β boyamalar uygulandı. Gruplar arası istatistiksel değerlendirmeler için“Mann-Whitney U testi”uygulandı. Bulgular: Histolojik incelemede deney grubunda, kontrol grubuna oranla daha geniş alana yayılmış yeni yapılmış kemik dokusu gözlemlenmiştir. İmmünohistokimyasal incelemede, osteonectin, osteocalsin ve VEGF antikorlarında immünoreaktif osteoblast sayısı deney grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede fazla bulunmuş, TGF-β antikorunda ise deney grubunda hafif reaksiyon gözlemlense de, istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Sonuçlar: Teriparatid'in subkutan yol ile sistemik olarak uygulandığında, ortopedik üst çene genişletmesi yapılmış ratlarda yeni kemik dokusunun oluşumunu hızlandırmıştır, buna bağlı olarak genişletme protokolü sonrası pekiştirme süresini kısaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: After RME treatment protocol, 3-12 months long retention period is needed to maintain final width. This period is important for new bone formation in sutura palatina media in order to prevent from relapse. The aim of this research was to evaluate the effects of teriparatide on sutural bone formation after expasion of the interpremaxillary suture in Wistar rats. Materials and Method: Twenty male, 7-8 weeks old Wistar rats were randomly divided into two equal groups named control and experimental. 7-day expansion period was planned for both groups and expansion force were applied to maxillary incisors via helical spring. After expansion period, rats were kept for 7-day retention period and 60 µg/kg teriparatide was given to experimental group subcutaneously during that period. After the retention, all rats were sacrificed, Histological sections were prepared with hemotoxilen-eozin staining and anti-osteonection, anti-osteocalsin, anti-VEGF, anti-TGF-β stainings for immunohistochemical evaluations.“ Mann Whitney U test”was used for intergroup statistical assessment. Results: In histological examination, experimental group showed spreading areas of new bone tissue in maxillary suture comparing to control group.