Hizmet sektöründe motivasyon performans yönetim ilişkisi; Sosyal güvenlik kurumlarında bir uygulama
The relation between motivation and performance management in service sector; An implementation in social security institutions
  1. Tez No: 339767
  2. Yazar: EMİNE SABANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Artan rekabet koşullarından dolayı özel sektör tarafından sağlanan hizmet ve ürün kalitesi giderek yükselmektedir. Özel sektörden kaliteli hizmet almaya alışan insanlar, devletin eli olarak görülen kamu kurumlarından daha kaliteli hizmet talep etmektedirler. Kamu kurumlarının bu taleplere yeterince cevap verebilmeleri ancak başarılı ve iş heyecanı yüksek bireylerle çalışmaları ile mümkündür. Yüksek performans ve motivasyonun sağlanabilmesi için çalışanların performanslarının doğru ve etkin bir şekilde değerlendirilmesi, çalışanları motive eden faktörlerin belirlenerek performans değerlendirme sürecinin bir motivasyon aracı olarak kullanılabilmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, kamu kesiminde memurların çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerinin performanslarına nasıl yansıdığının açıklanmasıdır. Çalışmada, motivasyon ve performans değerlendirme konularında değişik kaynaklardan sağlanan teorik bilgiler verilmiş; bu bilgiler ışığında bu iki kavram arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada motivasyon ve performans ile ilgili istatiksel analiz yapılmış ve analiz sonuçlarına göre değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality of the goods and services provided by the private private sector has been gradually increasing due to the increasing competition. The people, who are used to receive high quality service from the private sector, demand higher quality services from the public institutions, which are regarded as the hand of the Government.The public institutions can respond to such demands sufficient only if they work with successful and energetic people. In order to ensure high performance and motivation, the performance of the employees should be evaluated in a correct and effective