Improving communication skills of young learners through language learning strategies
Öğrenme stratejileri yardımıyla dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek
- Tez No: 339774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yabancı dil öğrencilerinin dinleme ve konuşma becerilerinde karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmekte kullanılan etkili stratejiler büyük önem taşımaktadırlar. Bundan dolayı yabacı dil öğrencileri bu tür sözel iletişim güçlükleri ile nasıl başa çıkacakları konusunda bu stratejilerden faydalanabilirler. Bu çalışma Devlet İlköğretim Okulu 6. Sınıfta İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin ortamında İngilizcenin yabancı dil olarak dinlenmesi ve konuşulması için strateji eğitiminin stratejilerin kullanımı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı ve yabancı dil öğrencilerinin sıklıkla seçtikleri stratejileri araştırmayı amaçlar. Ayrıca katılımcıların dinleme ve konuşma becerisi için uygulanan strateji eğitiminin kullanımı üzerine sahip oldukları bakış açıları da bu çalışmada incelenmiştir.Terminoloji ve tanım konularına değinildikten sonra, dil öğrenme stratejisi kuramının teorik yapı taşları üzerinde duruldu. Bu alandaki literatürden yola çıkarak bu konular açıklandıktan sonra dinleme ve konuşma stratejileri (iletişim stratejileri) ile dinleme ve konuşma becerisini geliştirmek için strateji eğitimi uygulanması üzerinde duruldu. Bu araştırmada öğrenciler sözel üretimlerini artırmak için dinleme ve konuşma stratejilerinin kullanımı üzerine strateji eğitimi aldılar.Sonuçlar farklı araçlar kullanılarak ölçüldü; Eğitim öncesi ve sonrası verilen dinleme ve konuşma stratejisi anketi, Dil öğrenme günlüğü. Eğitim öncesi ve sonrası uygulanan dinleme ve konuşma stratejisi anketi ve günlükler betimsel olarak analiz edildi. Veri sonuçları katılımcıların strateji kullanımında istatistiksel olarak önemli farklar olduğunu gösterdi. Niceliksel ve niteliksel verilerden ortaya çıkan araştırma bulguları strateji eğitimi alan öğrencilerinin dinleme ve konuşma stratejileri kullanımındaki etkinliğinin arttığı ve strateji eğitiminin onların farkındalıklarını artırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Effective strategies used to overcome encountered difficulties in second language learners? communication skills are of crucial importance. Hence, second language learners might utilize the strategies on how to cope with such communication difficulties. This study aims to find out the effect of strategy training in the use of strategies for listening and speaking in English as a foreign language (EFL) in the context of 6th grade EFL learners attending a state primary school and to investigate the second language learners? awareness of the speaking strategies and their frequent choice of strategies. In addition, the perspectives of the participants in the use of strategy training for listening and speaking skill are examined in this study.After addressing the issues of terminology and definitions, the theoretical underpinnings of the Language Learning Strategy concept are concentrated on. After clarifying these issues, through related literature, it focuses on listening and speaking strategies (Communication Strategies) and strategy training for developing speaking skill.The study examines a case group of EFL learners during one semester period. The participants received strategy training in the use of strategies for listening and speaking (communication).The results were measured using different instruments: Pre-Post-speaking strategy questionnaires, language learning diary, mini papers and verbal reports / semi formal interviews.The data obtained from the Pre-and Post- speaking strategy questionnaires were analyzed in quantitative method. The results of the data showed significant differences in strategy use of the participants. Research findings from both the quantitative and qualitative data shed light on the efficacy of training learners in the use of listening and speaking strategies and raising their awareness through strategy training.