Sosyal medya kullanımı ile iletişim becerileri ilişkisinde beden algısının aracı rolü
The mediating role of body image in the relationship between social media use and communication skills
  1. Tez No: 997398
  2. Yazar: GAMZE FİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya kullanımı ile iletişim becerileri arasındaki ilişkide beden algısının aracı rolünü incelemektir. Çalışma, nicel bir araştırma yaklaşımı benimsenerek ilişkisel tarama modeli çerçevesinde desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da yaşayan ve çevrimiçi anket formunu gönüllü olarak dolduran 301 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyal Medya Kullanım Ölçeği, Etkili İletişim Becerileri Ölçeği ve Beden Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) ve Hayes'in önerdiği Model 4 aracılığıyla Process Makro kullanılarak aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, sosyal medya kullanımı ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, beden algısının bu ilişki üzerinde kısmi aracılık etkisine sahip olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya kullanım düzeyindeki artışın olumlu beden algısını desteklediği, olumlu beden algısının ise bireylerin kişilerarası iletişim becerilerini güçlendirdiği görülmüştür. Bu bulgular, sosyal medya kullanımının belirli bağlamsal koşullarda iletişim becerilerini hem doğrudan hem de dolaylı olarak destekleyebileceğini göstermektedir. Demografik değişkenler açısından yapılan karşılaştırmalar sonucunda; cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve sosyal medya kullanım sıklığı gibi değişkenlerin iletişim becerileri ve beden algısı alt boyutları üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, sosyal medya kullanımının bireylerin beden algısı aracılığıyla iletişim becerilerini etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, sosyal medya okuryazarlığını artırmaya yönelik farkındalık çalışmaları ile beden algısını güçlendirmeye odaklanan psiko-eğitim programlarının, kişilerarası iletişim becerilerini destekleyici birer araç olarak kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of body image in the relationship between social media use and communication skills. The research was designed within the framework of the correlational survey model, adopting a quantitative approach. The study group consisted of 301 young adults residing in Istanbul who voluntarily completed the online questionnaire. The participants were administered the Social Media Use Scale, Effective Communication Skills Scale, and Body Image Scale. Data were analyzed using Pearson Product-Moment Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), and mediation analysis through the PROCESS Macro (Model 4) proposed by Hayes. The findings revealed a significant positive relationship between social media use and communication skills. Moreover, body image was found to have a partial mediating effect in this relationship. Increased levels of social media use were observed to support a positive body image, which in turn strengthened individuals' interpersonal communication skills. These results suggest that, under certain contextual conditions, social media use may enhance communication skills both directly and indirectly. Comparisons based on demographic variables showed that gender, marital status, educational level, and frequency of social media use produced significant differences in the subdimensions of communication skills and body image. Overall, the findings indicate that social media use can influence individuals' communication skills through body image. Accordingly, it is recommended that awareness programs on social media literacy and psycho-educational interventions aimed at improving body image be developed to support interpersonal communication skills.