Türkiye'de uygulanan dış ticaret politikalarının ekonomik büyümeye etkisi
The effect of economic growth, foreign trade policies applied in Turkey
- Tez No: 339793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1980 sonrasında meydana gelen küreselleşme hareketi ile birlikte ülkelerin dış ticaret oranları ile büyüme arasındaki ilişki her geçen gün artmıştır. 1980 öncesi uygulanan ithal ikameci politika 1970? li yılların sonlarına doğru yaşanan petrol krizleri ve yaygınlaşan libarelleşme sonucunda yerini ihracata dayalı sanayileşme stratejisine bırakmıştır. Bu çalışma da Türkiye?nin dış ticaret politikaları ile ekonomik büyüme arasında ki ilişki incelenmiştir. Yapılan analiz sonucu Türkiye?nin ihracatının ithalata bağımlı olduğu, ihracat ve ekonomik büyümedeki değişmelerin ithalatın Granger nedeni olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization movement that occurred after 1980, with a growth rate of foreign trade with the relationship between the countries each day increased. Applied to the pre-1980 import-substitution policy in 1970 towards the end of the nineties as a result of the oil crisis and widespread libarilazition replaced by an export oriented industrialization strategy. In this study, the relationship between economic growth and foreign trade policies of Turkey were investigated. The result of the analysis of Turkey's exports, imports, exports and economic growth is dependent on changes in imports reached the conclusion that the cause of Granger.