Batı anlayışı doğrultusunda Türk resmi, restorasyon ve gerekliliği
Westernization of Turkish painting, restoration and it's necessity
- Tez No: 339795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Museology, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı anlayışı doğrultusundaki Türk Resminde; zaman içerisinde oluşan deformasyon, saklama koşulları, malzeme sorunları ve uygulanan yöntemlerine değinmek, kısaca ülkemizde uygulanan restorasyon çalışmalarına genel bir bakış sunmaktır. Bu bağlamda, kültürel gelişim açısından restorasyonun önemi vurgulanmıştır. Ülkemizde müzecilik ve koleksiyonerlik bilincinin gelişmesiyle; resim konservasyon ve restorasyonunun gerekliliği ve uygulanan yöntemlerin geliştirilmesi nedeniyle böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla tezde, ülkemizde uygulanan restorasyon teknikleri, laboratuvar ve bilimsel yöntemlerin eksiklikleri gibi sorunlara da yer verilmiştir. Ülkemizdeki banka koleksiyonları ve özel koleksiyonlar üzerinde durulmuş ve bu koleksiyonların, koruma yöntemlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to give an overall view on painting restoration efforts in Turkey as well as painting deformations due to time and suboptimal storage, issues with the restoration material and methods used. In this context, the importance of restoration is emphasized for the development of the culture. In Turkey, the conservation and restoration of art becomes more and more important as the awareness on museology and art collecting improves. This is the main reason for conducting the research, to show the current restoration efforts in Turkey. The research includes current restoration technics and issues such as lack of adequate labs and scientific methods. Additional analysis has been made on private and bank collections with their conservation effort.