Nandrolon bileşiğinin bazı aspergıllus türleri ile biyotransformasyonları
The biotransformation of nandrolone by some aspergillus species
- Tez No: 339812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada nandrolon (19-nortestosteron) bileşiğinin Aspergillus wentii MRC 200316 ve Aspergillus tamarii MRC 72400 küflerinde nasıl metabolize edileceğini incelemek için bileşiğin söz konusu küfler ile beş gün süren biyotransformasyonları gerçekleştirildi. A. wentii MRC 200316 ve A. tamarii MRC 72400 ile bileşiğin inkübasyonları üç ayrı metabolit verdi.Substratın A. wentii MRC 200316 ile inkübasyonundan 10ß-hidroksi-19-nortestosteron (%2), 6ß-hidroksi-19-nortestosteron (%60) ve 14?-hidroksi-19-nortestosteron (%5) bileşikleri elde edildi. Substratın A. tamarii MRC 72400 ile inkübasyondan ise 19-norandrost-4-en-3,17-dion (%4), 19-nortestolakton (%75) ve 11ß-hidroksi-19-nortestolakton (%5) bileşikleri elde edildi. Metabolitlerin yapı tayinleri nandrolon ile metabolitlerin erime noktaları, NMR ve IR spektrumları karşılaştırılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this work, nandrolone (19-nortestosterone) was incubated with Aspergillus wentii MRC 200316 and Aspergillus tamarii MRC 72400 in order to see how it would be metabolized by these two fungi. Incubations of nandrolone with A. wentii MRC 200316 and A. tamarii MRC 72400 both fungi afforded three different metabolites.Incubation of nandrolone with A. wentii 200316 afforded 10ß-hydroxy-19-nortestosterone (2%), 6ß-hydroxy-19-nortestosterone (60%) ve 14?-hydroxy-19-nortestosterone (5%). Incubation of nandrolone with A. tamarii 72400 afforded 19-norandrost-4-en-3,17-dion (4%), 19-nortestolakton (75%) ve 11ß-hidroksi-19-nortestolakton (5%). The structures of the metabolites were elucidated by comparing melting points, NMR and IR spectra of nandrolone with those of metabolites.