Tekrarlayan IVF başarısızlığı olan hastalarda paternal lenfosit immunizasyonun etkinliği
The effectiveness of immunization with paternal lymphocyte in patients with repeated IVF failure
- Tez No: 339840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: İmplantasyonun gerçekleşmesinde ve gebeliğin devamında immunolojik faktörlerin önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan infertil kadınlarda immunitenin yerini ve önemini ortaya koymak için paternal lenfosit immunizasyonunun gebelik sonuçlarına etkisini araştırmak.Materyal ve Metod: Çalışma retrospektif ve prospektif olarak tasarlandı. Olgularımızı, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesindeki Üremeye Yardımcı Tedaviler Merkezi (ÜYTM) ve İstanbul Fertijin Tüp Bebek Merkezi'ne Ocak 2008-Ocak 2012 yılları arasında başvuran ve en az 2 defa tüp bebek tedavisi görmesine rağmen gebe kalamamış 500 hasta oluşturdu. Tekrarlayan spontan abortusu olanlar, 20 yaş altı ve 40 yaş üstü hastalar, diyabet, hipertansiyon ve metabolizma bozukluğu olan çiftler çalışmaya dahil edilmedi. Hepatit B, HIV ve HCV seroloji pozitifliği olan çiftler çalışma dışı bırakıldı. Mikrodoz ve diğer kısa protokol uygulanan vakalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm olgulara embriyo transferi öncesi 3 defa, transfer sonrası 2 defa paternal lenfosit aşısı uygulandı. Çalışmamızda istatistiki analizde Ki-Kare (?2) testi ve Student-t testi kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm vakaların gebelik sonuçlarına bakıldığında olguların 262 (%52)'sinde gebelik izlenmezken, uygulanmış tedaviye rağmen daha önceki tedavilerinde gebelik elde edilememiş 238 (%48) kadında gebelik izlenmiştir.Sonuç: Çalışmamız neticesinde tekrarlayan IVF başarısızlığı olan hastalarda paternal lenfosit immunizasyonu devam eden gebelik oranını %48'ler seviyesine çıkarmıştır. Standardize ve yaygın olarak uygulanabilen testler ve etkinliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri olmadığından, tekrarlayan IVF başarısızlığında allojenik lenfosit izoimmunizasyonu ancak iyi tasarlanmış bir klinik çalışma koşullarında çiftlere önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Immunological factors are thought to be a significant part of implantation process and pregnancy. Aim of this study is to discuss the effects and significance of paternal lymphocyte immunization on pregnancy outcomes in infertile women who have recurrent implantation failure.Materials and methods: This study was designed as a retrospective and prospective study. The subject population consisted of 500 women undergoing infertility investigation at Yeditepe University Assisted Reproduction Center and Istanbul Fertijin IVF center between January 2008 and January 2012. Couples were included if they had 2 or more IVF failure. Couples were excluded if they 1) had recurrent abortus, 2) were below or above 40 years age, 3) had diabetes , hypertension and metabolism disorder, 4) had positive serology for Hepatitis B, HIV and HCV, 5) had microdose or other short term protocol treatments. All subjects had paternal lymphocyte immunization treatment 3 times before and 2 times after embryo transfer. Ki-square (?2) and Student-t tests were used in statistical analysis.Results: Among all subjects included, 262 (52%) patients had no pregnancy in spite of treatment and 238 (48%) patients had ongoing pregnancy.Conclusion: Paternal lymphocyte immunization had a significant influence on pregnancy rates (48%) in patients with repeated IVF failure. However, since this procedure is not standardized enough and not yet on approved routine usage, it should only be applied in a well-designed clinical study.