Kardiyopulmoner bypass altında koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif rosuvastatin kullanımının perioperatif mikroalbuminüri ile ilişkisi
Relationship between rosuvastatin pretreatment and microalbuminuria in patients having coronary artery bypass surgery with cardiopulmonary bypass
- Tez No: 339839
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ BATTALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
`Kardiyopulmoner bypass ile koroner arter bypass cerrahisi uygulananhastalarda preoperatif rosuvastatin kullanımının perioperatif mikroalbuminüriile ilişkisi'Amaç: Kardiyopulmoner bypass, kapiller permeabilite artışı ile sonuçlanansistemik inflamatuar bir yanıta neden olur. Mikroalbuminüri artmış kapillerpermiabilitenin en sensitif göstergelerinden biridir. Bu çalışmada anti-inflamatuaretkisi gösterilmiş olan rosuvastatinlerin, kardiyopulmoner bypass (KPB) eşliğindekoroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda mikroalbuminüriye etkisiniaraştırdık.Metot: Etik kurulu ve hasta izinleri alındıktan sonra prospektif olarak 40hasta çalışmaya alındı. Hastalar kontrol grubu (n:20) ve koroner bypass cerrahisiöncesinde 7 gün 20mg/gün rosuvastatin kullanmış hastalardan oluşan rosuvastatingrubu (n:20) olarak ikiye ayrıldı. Postoperatif birinci güne kadar mikroalbuminüri veC-reaktif protein düzeyleri belirli saatlerde ölçüldü.Bulgular: Gruplar arasında KPB ve kross klemp süreleri, inotrop ihtiyacı,kan transfüzyonu miktarı, ekstübasyon zamanları ve hastaneden taburculuk süreleriarasında anlamlı fark bulunmadı. Üriner albumin/kreatinin oranları her iki gruptacerrahi öncesi dönemde düşüktü, fakat KPB sonunda maksimum düzeye ulaştı. CRPher iki grupta da cerrahi sonrası artış gösterdi. Her iki grup arasında anlamlı farkyoktu. Fakat yoğun bakımda 6.
Özet (Çeviri)
`Relationship between rosuvastatin pretreatment and microalbuminuria inpatients having coronary artery bypass surgery with cardiopulmonary bypass?Objective: Cardiopulmonary bypass (CPB) causes systemic inflammatoryresponse and often accompanied by increased capillary permeability.Microalbuminuria is a sensitive sign of increased capillary permeability. The aim ofthis study was to evaluate whether or not rosuvastatin (RSV), which are proved tohave antiinflammatory effects, attenuates microalbuminuria after coronary arterybypass grafting surgery (CABG) performed using CPB.Methods: This study has been performed prospectively with 40 patients afterinstitutional ethics committee approval and written informed consent. The patientshave been divided into two groups as control group (n=20) and rosuvastatin group(n=20) who had RSV 7 day (20 mg/d) before elective coronary artery bypasssurgery. Microalbuminuria and serum C-reactive protein were measured at severaltime points until the first postoperative morning.Results: The demographic data and preoperative characteristics of thepatients were similar. There were no significant differences between the two groupsregarding to CPB, crossclamp and the operation periods, inotropic supports, bloodtransfusion amounts, extubation times and time to discharge from hospital. Theurinary albumin/creatinine ratio was low in both groups before surgery, but reached amaximum level at the end of CPB. Serum C-reactive protein increased after theoperation in both groups. There were no statistical differences between groups.