The relationship between mobbing and organizational commitment among nurses
Hemşirelerde bezdiri ve örgütsel bağlılık ilişkisi
- Tez No: 339852
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı işyerinde bezdiri ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. İş ortamındaki bezdirinin örgütsel bağlılığa etkisi daha önce yapılan araştırmalarda incelenmesine rağmen bu çalışmaların daha çok hemşirelik eğitimcileri veya hemşirelik akademisyenleri arasında yapıldığı görülmekte, bu çalışma ise çeşitli departmanlarda çalışan yönetici kademesinde olmayan hemşirelerde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de hemşirelerde işyerinde bezdiri ve örgütsel bağlılık ilişkisi araştırması konusunda literatürde boşluk olduğu gözlemlenmiştir. Bağımsız değişken olarak işyerinde bezdiri faktörleri alınmış ve bağımlı değişken olan örgütsel bağlılığa etkileri incelenmiştir. Bir dizi hipotez kurulmuş ve özel hastanede çalışan hemşirelerden toplanan veriler kullanılarak test edilmiştir.“Örgütsel Bağlılık”Meyer ve arkadaşlarının (2002) Örgütsel Bağlılık Anketi ile ölçülmüştür. Profesör Heinz Leymann tarafından oluşturulan ?Psikolojik Terör Envanteri? anketi ile de bezdiri algısı ölçülmüştür. Tüm bu ölçeklerin soruları tanımlayıcı sorular ile tek bir ankette birleştirilmiş ve altılı likert tipi ölçekte toplam 84 soru olarak Türkiye'deki bir özel hastanede en az 1 yıldır çalışan 140 yönetici olmayan hemşireye uygulanmıştır. Sonuçlar, bezdiri faktörlerinden olan kendini gösterme ve iletişimi kurmaya saldırılar ve örgütsel bağlılık arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yaş, eğitim gibi tanımlayıcı özelliklerle bezdiri arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the relationship between workplace mobbing and organizational commitment. The effect of workplace mobbing on organizational commitment has been studied and the workplace mobbing have already been indicated by previous researches but those studies were conducted among the nurses educators or academic nursing personnel while this study was conducted within various departments of the staff nurses. Also, in Turkey, there was a gap seen in the literature regarding the relationship between workplace mobbing and organizational commitment among staff nurses. A set of independent variables, workplace mobbing factors, were used to examine their effect on the dependent variable, which is introduced as organizational commitment of employees. A set of hypothesis is formed and empirically tested by the data obtained from some of fields in a private hospital. Organizational commitment has been measured with Organizational Commitment Questionnaire that was developed by Meyer et al. (2002). Mobbing has been measured by the Inventory of Psychological Terror developed by Prof. Heinz Leymann. All of these measurements with demographic questions have been gathered together in a 83 item, 6 point likert scale survey and applied to 140 staff nurses who were working in current organization at least 1 year of a private hospital in Turkey. The results demonstrate that mobbing factors especially the attacks to the victim?s self expression and the way of communication has negative relationship with organizational commitment. The demographic variables such as age, education have no difference with mobbing among nurses.