Akhisar (Manisa) ilçesi zeminlerinin geomekanik incelemesi
The geotecnical investigation of Akhisar
- Tez No: 339869
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma ile Hürriyet Mahallesi Geoteknik İncelemesi yapılmıştır. Bu amaçla arazide zemin incelemesi yapılmış ve geoteknik irdelemelerde bulunulmuştur.40 adet temel sondajı yapılmıştır. Laboratuar sonuçlarının vermiş olduğu bilgiler ışığında zemin sınıfı belirlenmiştir. Bunlar yardımıyla temel sondaj logları hazırlanmıştır. Taşıma gücü ve oturma hesapları irdelenmiştir. Taşıma gücü değeri 1,4 kg/cm2 - 1,7 kg/cm2 arasında bulunmuştur. Oturma hesapları yapılmış ve temel derinliğinin 1,0m ? 1,5m arasında bulunmuştur. Temel derinliği her binaya göre değişir. Yapılması planlanan yapılar ile ilgili araziden kaynaklanabilecek problemler saptanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.Araştırma sonunda bölgenin birinci derecede deprem kuşağında bulunması ve aktivitelerinin devam etmesi nedeniyle yapılacak yapıların projelendirilmesi aşamasında deprem yönetmeliğine uygun olarak yapı tasarlanması, parsel bazında zemin incelemesi ve temel hesapları yapılması belirlenmiştir.İnceleme alanında sıvılaşma riski yoktur.
Özet (Çeviri)
In this text the geotecnıcal investigation of Akhisar and surround done.40 Boreholes openned. With the help of the laboratary results the soil class has been identified by the way the Ground Bore Log prepared. Bearing capacity and settlement calculations were done. The bearing capacity is between 1,4 kg/cm2 - 1,7 kg/cm2. The settlement calculations were done and it has been disignated that it?s better to choose the foundation depth between 1,0m an 1,50m. The probable problems of the land and solutions were presented.At the end of the study; Akhisar is in the first degreed earthquake zone so that the construction envisage had to be convenient for the earthquake regulations. Although the soil investigation and foundation calculation were done.The study area has not liquefaction risk.