Economic, social and political participation of the youth in urban South-eastern Anatolia
Güneydoğu Anadolu kentlerinde gençliğin ekonomik, sosyal ve politik katılımı
  1. Tez No: 339885
  2. Yazar: CANER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. FATMA UMUT BEŞPINAR, PROF. DR. SENCER AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Political Science, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kentsel alanlarında yaşayan gençlerin ekonomik, sosyal ve politik katılım örüntülerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Veri analizleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gençlerin toplumun farklı alanlarına katıl(a)madıklarını ortaya koymaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi gençleri iş piyasasına katılamamaktadır. Bölgede istihdam olanakları çok kısıtlıdır. Öte yandan çalışan gençler de kötü çalışma koşullarına maruz kalmaktadır. Gençler kamusal alandaki sosyal hayata da katılamamaktadır. Sosyal ve ekonomik baskıların yanısıra imkanların yetersizliği de gençleri özel alanla sınırlı bir sosyal hayata hapsetmektedir. Son olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gençler kendilerini politik yapılardan uzak tutmaktadırlar. Politikaya katılan bireylerin olumsuz deneyimleri gençleri politikadan uzaklaştırmaktadır.Çalışmanın en önemli bulgularından biri katılımın ekonomik, sosyal ve politik boyutlarının birbirine bağımlı olmasıdır. Bir diğer bulgu da gençliğin katılımında toplumsal cinsiyet, aile geçmişi, eğitim seviyesi ve yaş gibi sosyal özelliklerin büyük ölçüde belirleyici olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the patterns of economic, social and political participation of the youth in urban South-eastern Anatolia Region of Turkey. Analyses of the data reveal that youth in the South Eastern Anatolia Region does not and cannot participate in various dimensions of the society. Youth in South-eastern Anatolia cannot participate into the labour market. There are too limited job opportunities in the region. On the other hand, working young people are prone to low quality working conditions. Young people also cannot participate into the social life in the public sphere. Social and economic pressures and lack of opportunities are limiting young people in a social life mainly in the private sphere within a closed community. Finally, youth in South-eastern Anatolia Region are keeping themselves away from political mechanisms. Political structure is not attracting young people because of the negative experiences that the people participated in politics having for years.One of the most important findings of the study is that different dimensions of participation namely participation in the labour market, participation in social life and political participation are dependent on each other. Another result is that both the level and experiences of youth participation are highly determined by the social characteristics such as gender, family background, education level and age.