Katılımın toplumsal boyutları: Yozgat gençliği örneği
Social dimensions of participation: A case study of youth in Yozgat
  1. Tez No: 670882
  2. Yazar: MERVE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Toplumsal gelişim ve sosyal değişim için temel bir kaynak olarak görülen gençlerin toplumsal hayata aktif katılımı ve bunun önündeki engellerin ortadan kaldırılması bugün gençlikle ilgilenen alanların başlıca problemlerinden birini oluşturmaktadır. Gençler Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik, sosyal sivil ve politik katılımda çok ciddi problemlerle karşılaşmaktadır. Türkiye'de gençler gelişmiş ülkelere nazaran toplumsal hayata aktif katılımda çok daha geride bir profil çizmektedir. Genel olarak ailenin gençlerin toplumsal hayata katılımı konusunda başat aktör olarak yer aldığı Türkiye gibi ülkelerde katılım konusunda değerlendirilmesi gereken bir başka husus da büyük kentlerle küçük kentlerin gençlerin toplumsal katılımlarına olan etkileridir. Göçün yoğun olarak gerçekleştiği, sosyal ve ekonomik göstergeler açısından Türkiye sıralamasında gerilerde yer alan küçük bir kent olan Yozgat İli, gençlerin toplumsal hayata katılım konusunda büyük kentlere oranla daha farklı ve çeşitli engellerle karşılaşabildikleri bir kenttir. Bu kapsamda çalışmada 16-29 yaş arası gençler, 16-19, 20-24, 25-29 yaş grupları olarak gruplandırılarak, cinsiyetlerine ve yerleşim yerlerine göre (Kentsel alan/ kırsal alan) ele alınmış ve ekonomik, sosyal, sivil ve politik katılımları nicel ve nitel yöntemler birlikte uygulanarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın genel bulguları; gençlerin kırsal alanda sosyal ve politik katılımlarının kentsel alanlara göre düşük olduğu, cinsiyetin ise bütün yaş gruplarında kadınların hem ekonomik hem de sosyo-politik katılımında olumsuz bir etkide bulunduğu yönündedir. Eğitim düzeyi sosyal ve politik katılımı arttırmaktadır. Aile ve yakın sosyal çevre gençlerin katılımlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Kentin sunduğu imkanların yetersizliği gençlerin göç etme isteğinin başlıca nedenini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The active participation of young people in social life, which is seen as a fundamental resource for social development and social change, and eliminating obstacles to this, constitute one of the main problems of the fields dealing with youth today. As it is in many countries, young people in Turkey face severe economic, social, and political participation problems. Young people in Turkey are still very behind than developed countries in participation. Generally, in countries like Turkey, where young people's participation depends largely on their families, there is another aspect to consider: young people's social participation in small cities. Young people living in Yozgat, a small sending city that ranks down on Turkey's development index, can encounter different and varied obstacles than their peers living in big cities regarding social participation. In this context, young people between the ages of 16-29 were grouped as 16-19, 20-24, 25-29 age groups, according to their gender and settlement (Urban area / rural area). With quantitative and qualitative methods were applied together, young people's economic, social, civic, and political participation were reviewed. General findings of the study; social and political participation of young people in rural areas is lower than in urban areas, and gender harms both economic and socio-political participation of women in all age groups. Education level increases social and political participation. Family and close social environment greatly affect the participation of young people. The inadequacy of the city's opportunities constitutes the main reason for the young people's desire to migrate.