Depressif hastalarda amitriptilin'in kalp ritmi ve ileti sistemi uzerine etkileri
  1. Tez No: 340106
  2. Yazar: NURETTİN KARGI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADİYE LOSTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir trisikliklik antidepressan olan ami triptilin 'in, kalp ritmi ve ileti sistemi üzerine etkisini araştırmak için; kardiak sorunu olmayan, ICD-9 ölçütlerine göre“nevrotik depresyon”tanısı konulan 28 hasta seçilmiştir (10 erkek, 18 kadın, yaş ort. 34.8±2.1) . Ayaktan tedaviyle 100 mg/gün sabit dozunda amitriptilin uygulanarak; ilaç öncesi 15. ve 30 . gün EKG parametreleri izlenmiştir. Sonuçta, kalp hızı (traseden) ve QT degerieri- c nin her 2 cinste başlangıca göre 15. ve 30 . günlerde anlamlı düzeyde arttıgı saptanmıştır. Sex ayrımı önemsizdir . 34~ yaş grubuyla, 35S gruplarda da bu açıdan bir farklılık yoktur . PR aralıgı her 2 cinste 34~ yaş grubunda (n=l7) degişmezken , 35~ yaş grubunda (n=ll) başlangıca göre önemli uzama göstermektedir . QRS ölçümleri önemli degişim sergilememiştir . Diger ritm ve ileti bozuklukları gözlenmemişti r. Nispeten genç ve kardiak sorunu olmayan depressiflerde amitriptilin ' in güvenle kullanılabilecegi (ortalama dozlarda) kanısına ulaşılmıştır. Yaşlı ve kardiaklarda ise daha özenli olmak gerekir.
Özet (Çeviri)
In order to research the effects of amitriptilin as a tricyclic anti-depressent on the cardiovascular rhytm and conduction spered, 28 non-cardiac patients (10 male , 18 female , average age is 34 . 8±2.1) who have been diagnosed to be“neurotic depression”according to the ICD- 9 criter ia have been sampled. During the ambulatory treatment course, preadministrative, on the 15th and 30th day of 100 mg/day fixed dose amitriptilin administration, some ECG parameters have been followed. Asa result, it's been assigned that, cardiac rhytm (from ECG) and QT c measurements both have significantly been elevated on 15th and 30th day in comparison with the initial values. There is no sex discrimination . Also , there is no age difference between 34~ and 35~ groups (n=l7 and n=ll, respectively) from this point either . While PR distance remains unchanged in both sexes in 34~ age group, on the contrary, there has been a significant increasing in the 35~ age group compared to the initial s . No significant changing in QRS measurements have been observed. Additionaly, noive of other rhytm and conduction defici ts have been determined . The idea of amitriptilin use in non-caridac, relatively young depressives have been supported while the recommendation of being more carefull in the elderly and cardiacs is reserved .