Doğal besin çeşit ve miktarının parazitoid dibrachys boarmiae (Walker) (Hymenoptera: pteromalidae) nin verim ve eşey oranın etkisi
Effects of natural food quality and quantity on the sex rotio and fecundity of the parasitoid. Dibrachys boarmiae (Walker) (Hymenoptera: Pteromolidae)
  1. Tez No: 34016
  2. Yazar: ADNAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
16 V. ÖZET: 1. Bu çalışmada doğal besin kalite ve lcantitesinin gregar bir ektoparazitoid olan Dibrachys boarmiae 'nin verim ve eşey oranına etkileri incelenmiştir. 2. Doğal besin kaynağı olarak büyük balmumu güvesi, Galleria mellonella, küçük balmumu güvesi, Achoria grisella, ve soliter erken evre larva endoparazitoidi, Apanteles galleriae prepup ve puplan kullanılmıştır. 3. Doğal besin kaynaklarının yetiştirilmesi ve denemeler, 25±2°C sıcaklık ve % 70±5 nisbi nem içeren laboratuvar şartlarında yapılmış ve denemelerin her biri üç kez tekrarlanmıştır. Doğal besin kaynaklarını yetiştirilmesinde ve deneyler sırasında fotoperyot rejim uygulanmamıştır. 4. Doğal besin miktarı arttıkça elde edilen parazitoid oğul dölündeki dişi başına düşen oğul birey miktarı ve eşey oram artmıştır. 5. Doğal besin kaynağı olarak denenen türlerin prepuplanndan elde edilen dişi başına düşen oğul döl miktarı puplara göre daha fazla olmamasına rağmen, her iki evreden elde edilen oğul döldeki eşey oranlan arasında önemli bir fark bulunamamıştır. 6. Elde edilen sonuçlar diğer araştırıcıların bulgularıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
17 VI. SUMMARY: 1. In this study, effects of natural food quality and quantity on the sex ratio and fecundity of the gregarious, idiobiont ectoparasitoid Dibrachys boarmiae have been investigated. 2. Pupae and prepupae of Greater Wax Moth, Galleria mellonella^ Small Wax Moth, Achoria grisella, and Early Stage Solitary Larvae Endoparasitoid, Apanteles galleriae have been used as natural food source. 3. Rearing of natural food sources and experiments have been carried out under the laboratory conditions 25±2°C and 70±5 % relative humidity and each experiment repeated three times. A spesific photoperiod regimen have not been used neither during the preparation of host and parasitoid cultures, nor throughout the study. 4. When the quantitative amount of food have increased, the fecundity and the female ratio in the offspring of the parasitoid have been increased. 5. Although fecundity from the prepupae were significantly higher than that of pupae, there were no significant differences between the sex ratios in the offspring obtained in both stages of the host. 6. Our results were discussed with the results of other investigators.