Kurumsal risk yönetimi ve finansal oranların firma riski ve performansı üzerindeki etkilerinin analizi: İMBK'de ampirik bir çalışma
Analysis of the effects of corporate risk management and financial ratios on risk and performance of the company : An empirical study at ISE
- Tez No: 340296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Risk, firmanın kuruluşundan itibaren karşılaştığı bir olgudur. Bu olgunun etkisi firmanın yaşam süreci boyunca hem içsel hem de dışsal olarak devam edecektir.Bu açıdan bakıldığında dünya çapında meydana gelen ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi değişimler firmanın karşılaşacağı belirsizliğin ve riskin düzeyini artırmaktadır. Ayrıca firma üzerindeki belirsizliği ve riski sadece firmanın dış çevresi artırmamaktadır bunların yanı sıra firma içinde meydana gelebilecek operasyonel ve yönetimsel değişimler gibi nedenlerde firmanın karşılaşacağı riskin ve belirsizliğin düzeyini artırmaktadır. Firma bu durumların herhangi biriyle karşı karşıya geldiğinde bu durumu optimum zararla atlatması veya fırsata çevirip kar yapması riskin doğru yönetilmesine bağlıdır. Firmanın karşılaştığı risklerin ve belirsizliklerin hep bir elden değil bölümlendirerek yönetilmesi gereğinden dolayı kurumsal risk yönetimi firma açısından etkili bir araç olarak görülmektedir.Bu çalışmada, kurumsal risk yönetiminin firma riski (beta) ve performansı üzerine etkisi yıl ve dönem bazlı olarak araştırılmaktadır. Ayrıca araştırmanın bağımsız değişkenleri olan firma performansları ve risk katsayıları finansal oranlar, kurumsal risk yönetimi uygulamaları, satışlarındaki değişim oranları ile satış maliyetlerinin değişim oranları ve firmaların kar-zarar durum gibi bağımsız değişkenlerle açıklanmaya çalışılmıştır.Analiz sonucu olarak finansal oranlar ve bu modele dahil edilen diğer bağımsız değişkenlerin hem firmanın risk katsayısının hemde performansının açıklayıcısı olarak kullanılabileceği ortaya koyulmaktadır.Anahtar kelimeler; Kurumsal risk yönetim, Finansal oranlar, Firma riski ve Firma performansı.
Özet (Çeviri)
Risk is a phenomenon faced by the firm since its establishment. Effects of this phenomenon over the course of the firm's life, both externally and internally will continue.From this perspective, occurring throughout the world, economic, social, cultural and political changes increase the level of uncertainty and risk in the firm's will face. In addition, not only firm?s external environment but also operatiossnal and administrative changes that may occur within the company will increase in the level of the firm?s will face risk and uncertainty. When the firm faced with any one of these situations, get over this situation the optimal loss and turn this situation an opportunity to make profit depends on the correct management of risk. Risks and uncertainties faced by the firm must not manage together, on the contrary must manage separately. Therefore, enterprise risk management is considered an effective means for the firm.In the study, searchs for enterprise risk management?s which has effected by firm risk and performance in a year and period. And also, the dependent variables that search?s, firm performance and firm risk coefficent, has tried to explain by financial ratios, enterprise risk management, changes on firm?s sales ratios, sales cost?s change ratios and status of the firm?s profit and loss which called as independent variables.As a result, this analysis put forward that financial ratios and other independent variables which added this model could use to explane firm?s risk coefficent also firm?s performance.Key words; Enterprise risk management, Financial ratios, Firm risk and Firm performance