Birlikte kefalet
Co-surety
  1. Tez No: 340331
  2. Yazar: EFECAN YILDIRIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tezin konusunu şahsi teminatlardan kefalet sözleşmesi için kanunda öngörülmüş türlerden biri olan birlikte kefalet oluşturmaktadır. Bu konu kapsamında öncelikle birlikte kefalet kavramı incelenmiş, gerçek birlikte kefalet, gerçek olmayan birlikte kefalet ayrımı ve bunlara ilişkin şartlar irdelenmiştir. Tezin ikinci kısmında alacaklı ile kefiller arasındaki ilişkiler özellikle adi birlikte kefalet ve müteselsil birlikte kefalet ayırımı dikkate alınarak incelenmiştir. Tezin üçüncü kısmında kefillerin kendi aralarındaki ilişkiler, rücu hakkının tabi olduğu kurallar ve teminatların bu rücu hakkına etkisi ile ortaya konmuş, tezin son kısmında ise birlikte kefilin sorumluluktan sonradan kurtulmasına yönelik özel hüküm niteliği taşıyan TBK. m. 587 / f. 3 hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu incelemeler yapılırken gerek İsviçre Federal Mahkemesi gerekse de Yargıtay kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is one of the kinds of the contract of surety: Co-surety. Within this subject, first of all co-surety notion is described, the distinction between effective co-surety and non- effective co-surety is made and the conditions for them are explained. In the second part of this thesis, the relations between sureties and creditor is detailed, especially in the light of the distinction between simple co- surety and joint and several surety. In the third part of this thesis the inter-sureties relations and especially the influences of mortgages and pledges to these are discussed. Finally the special provision about the release of surety from his obligation (CO Art. 587 / p. 3) is explained. The doctrinal views are reinforced by relevant BGE (Swiss Federal Court Decisions) and Turkish Court of Cassation decisions.