Birlikte kefalet
Joint suretyship
- Tez No: 793924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kefalet sözleşmesi, kefilin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifa etmemesinin sonuçlarından şahsi olarak sorumlu olmayı üstlendiği sözleşme türüdür. Çalışma konumuz olan birlikte kefalet ise kefalet sözleşmesinin türlerinden biri olup birden fazla kefilin, aynı borca karşı, her birinin kendi payı için adi kefil gibi, diğer kefillerin payı için ise kefile kefil gibi sorumlu olmayı üstlendiği sözleşme türüdür. Bu tanımlardan yola çıkarak çalışmamızda öncelikle; Yargıtay kararlarına atıfta bulunarak ve 818 sayılı Borçlar Kanunu'na kıyasla 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun getirdiği yenilik ve değişikliklere değinilerek ilk bölümde birlikte kefalet kavramı, türleri ve sorumluluklarının kapsamı incelenmiş, ikinci bölümde ise birlikte kefilin alacaklı ile borçlu arasındaki ilişkisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A suretyship contract is a type of contract in which the surety personally undertakes to be responsible for the consequences of the debtor's failure to fulfill his obligation to the creditor. This thesis study focuses on Joint surety, that is a different type of suretyship agreement, in which more than one surety undertakes to be responsible for the same debt, each as a general guarantor for their own share, and as a surety of surety for the other one's share. Under the light of the above mentioned definitions, first part of our study investigates the joint suretyship concept, its types and scope of its responsibilities by refering to the Supreme Court decisions and to the current changes brought by the Turkish Code of Obligations No. 6098 compared to the Code of Obligations No. 818. In the second part, the relationship among the joint suretyship, creditor and debtor is discussed in detail.