Marmara Denizi güney kıyılarının jeomorfolojisi
Geomorphology of the south coasts of the Marmara sea
- Tez No: 340388
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi?nin güney kıyılarının jeomorfolojik oluşum ve gelişimi ortaya konulmuştur. Jeomorfolojik özellikler, açıklayıcı şekil, tablo, fotoğraf, grafik ve haritalarla desteklenmiştir. Çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama teknikleri kullanılmıştır. Bu bilgiler arazi çalışmalarıyla irdelenmiş ve doğrulanmıştır. Tektonik yönden hareketli bir konumda bulunan inceleme sahasının şekillenmesinde birçok yerde jeolojik ve jeomorfolojik izleri görülen Kuzey Anadolu Fayı?nın Marmara Denizi?ndeki uzantılarının önemli etkileri olmuştur. Eğim kırıklıkları, topoğrafik seviye farkları ve asimetrik yamaçlar gibi jeomorfolojik şekiller genç tektonik hareketlerin varlığını göstermektedir. Tektonik olayların yanında güncel morfodinamik faktörlerin de etkisinde kalan saha, dış etmen ve süreçlerin etkisiyle falezli yüksek kıyılar ve bunların arasında koy, körfez ve plaj örtülerinden oluşan alçak kıyılardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the geomorphological formation and development of the South Coasts of the Marmara Sea. These geomorphological features were supported with explanatory figures, tables, pictures, diagrams and maps. In this study, Geographical Information Systems and Remote Sensing techniques were used. This information was confirmed with field works. The study area which is active tectonic location, the branches of North Anatolia Fault in the Marmara Sea are effective. Besides the Marmara Sea, geological and geomorphological forms of this fault are observed in many places. Soma geomorphological forms such as topographic level differences and asymmetric slopes show the presence of neo tectonic activity. In addition to tectonic events, the area is also influenced by the actual morphodynamic factors. With the effect of external factors and process, the area consists of high cliffed coasts and among them are some low coasts such as bays, gulfs and, beaches.