Nazik Erik'in eserlerinde folklorik unsurlar
Folkloric elements in the works of Nazik Erik
- Tez No: 340427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERHAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Bu çalışmada, Nazik Erik?in eserleri halk bilimi açısından incelenmiştir. Aslen Ispartalı bir aileye mensup olan Nazik Erik, yaşadığı çevreye ait kültürel birikimlerini eserlerine yansıtmıştır. Nazik Erik?in eserleri ve mezuniyet tezi Isparta ağızları üzerine yaptığı çalışmaları birbirinden ayrı tutulmuştur. Bu çalışmada sadece eserleri, folklorik unsurlar bakımından taranmış, elde edilen malzemeler sınıflandırılarak tahlil edilmiştir. Tespit edilen halk bilimi unsurları, anonim halk anlatıları, kalıplaşmış sözler, geçiş dönemleri, aile içi ve komşuluk ilişkisi, adlandırmalar, halk bilgisi, bayramlar-törenler-kutlamalar, inanışlar, oyun ve eğlenceler, giyim-kuşam, halk mimarisi, halk mutfağı ve temizlik başlıkları altında ele alınarak, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the publications of Nazik Erik were examined in the way of folklore. Nazik Erik which is member of a family of Isparta region wrote about her environment?s cultural accumulation in her publications. We have to separate her books and degree thesis with the linguistic studies of Isparta. In this study, publications were scanned in terms of folkloric elements and findings were classified and analyzed. Identified elements of folklore, anomous janrs, set phrases, transition periods, family internal and n contiguity relationship, namings, public?s knowledge, holiday-ceremony- felicitation, beliefs, game and entertaiments, cloting, public?s architecture, cuisine and cleanliness have been analysed.