Mustafa Naili Paşa'nın hayatı ve Girit valiliği
Mustafa Naili Pasha's life and governor ship of Creta
  1. Tez No: 340481
  2. Yazar: KEVSER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
XIX. yüzyılın ilk yarısında taşrada valilik, ikinci yarısında da merkezde sadrazamlık gibi önemli görevlerde bulunmuş olan Mustafa Naili Paşa, ismi az duyulmuş Tanzimat dönemi devlet adamlarındandır. Osmanlı Devleti?nin içte ve dışta pek çok meseleyle ilgilenmek zorunda kaldığı bir zamanda, 21 yıl kadar uzun bir süre boyunca kesintisiz olarak Girit gibi hassas bir bölgede başarılı bir idarecilik yapmıştır. Yüzyılın ikinci yarısında Abdülmecid dönemi sadrazamları arasında yer almıştır. Kaynaklarda adına az rastlandığından dolayı ilgimizi çekmiş ve bu çalışmayla hakkında daha detaylı bir biyografi ortaya konularak hayatına dair boşlukların doldurulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Mustafa Naili Paşa?nın çöl savaşlarında yaptığı askerlik vazifesinden sadarete uzanan yolculuğu gözler önüne serilecektir. 73 yıllık süreç anlatılırken, Paşa?nın şahsında, XIX. yüzyıl Osmanlı coğrafyasının da bir değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Naili Pasha, whose name is very little known, was a states man in Tanzimat reform era. He afficiated as a governor in rural area in the first half of 19 th. Century and as grand vizier in the second half of 19 th century. While Ottoman Empire was obliged to handle numerous matters, he succesfully performed his duty as a governor formore than 21 years in Creta. In the second half of 19 th century, he took part among Abdülmecid eras grand viziers. By reason of little is learned about him from there sources, he attract ourattention. Witht his study, we aim at putting forward his detailed a otobiography and fulfill the gaps about his life.In this study, we will take the lid of Mustafa Naili Pasha?s journey from his military service in desert wars to his ministry. Also, we will take stock of 19 th century Ottoman geography as we depicting Pasha?s years of life process.