İstatistiksel süreç kontrolü ile otomotiv yan sanayiindeki problemlerin çözümü
Solving of the problems on automotive sub-industry with statistical process control
- Tez No: 340495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL KÜÇÜK ÇIRPIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle kalite ve kalite kontrol kavramlarına ilişkin tanımlara yer verilerek istatistiksel kalite kontrol kavramı detaylı olarak incelenmiştir. İstatistiksel kalite kontrol teknikleri kullanılarak sürecin kontrol altına alınmasından bahsedilen çalışmada, istatistiki yöntemler kullanılarak otomotiv yan sanayide üretim yapan bir işletmede bu yöntemlerin uygulanması anlatılmaktadır. Pareto diyagramı, çetele tablosu,kontrol grafikleri, beyin fırtınası, neden-sonuç diyagramı, proses yeterlilik analizi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi verilerek, bu yöntemlerin işletmede uygulamalarına yer verilmiştir. Sonuç olarak istatistiksel kalite kontrol tekniklerinin kullanılması ile ürünlerin spesifikasyonlara uygun olarak üretildiği ve prosesin kontrol altına alındığı sonucuna varılmıştır. Böylelikle işletme, istatistiksel kalite kontrol yöntemleri ile hatalı ürün miktarını azaltarak müşteri ihtiyaçlarını daha iyi koşullarda karşılayabilmiştir. Anahtar kelimeler : İstatistiksel süreç kontrol, istatistiksel kalite kontrol, proses yeterlilik analizi, pareto diyagramı, kontrol grafikleri
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly statistical quality control concept is examined including definitions regarding quality and quality control concepts. By explaning the process control using statistical quality control techniques, this thesis states the implementation of these methods in an automotive industry supplier. Detailed explanations on the methods of pareto chart, check sheets, control charts, brainstorming, cause and effect diagram, process capability analysis are given together with the application of them in the production plant. In conclusion, the results show that the reliable process control is achieved and goods are produced according to specifications by using quality control techniques. Thus, the customer needs are fulfilled better by the supplier which uses statistical quality control methods, so decreases the defective products amount.