Potasyum 4-metilpiperidinti tiyokarbonat ile bakırın diğer katyonlardan ayrılması ve spektrofotometrik tayini
  1. Tez No: 34054
  2. Yazar: HASAN CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada bakırın spektrofolometrik tayininde yeni bir reaktif olan potasyum 4-metilpiperidin ditiyokarbamatın (KMPDC) kullanılabilirliği araştırıldı. Bu amaçla ilk önce 4-mctilpipcridin, potasyum hidroksit ve karbondisfllfür benzen içinde etkileştirilerek KMPDC reaktifî sentezlendi. Daha sonra, reaktifîn sulu çözeltisi ile Cu(Il) çözeltisi ve bakır (ayinlerinde, bakırla birlikte yaygın olarak bulunabilen, Ni(Il), Co(II), Mn(II), Sn(ll), l'c(III), Sc(IV) ve Tc(IV) çözeltileri etkileştirilerek metal-MPJX1 kompleksleri oluşturuldu. Saflaştırılan komplekslerin bazı spektroskopik özellikleri ve kompleks formları incelendi. Sulu fazda oluşturulan san-kahverengi renkteki kararlı Cu(MPDC)2 kompleksinin kloroform fazına ekstraksiyonu yapılarak, kloroform ekstraktının 435 nın dalga bayımda absorpsiyon şiddetinin ölçülmesiyle spektrofotometrik olarak bakır tayini gerçekleştirildi. Bakırın yanında bulunabilen ve bu reaktifle kompleks oluşturarak aynı şartlarda ekstrakte olabilen diğer metallerin girişim etkilerini önlemek için ince tabaka kromotografisi tekniğinden faydalanıldı. KMPDC ile çözücü ekstraksiyonu ve ince tabaka kromotografisi tekniğinin birleştirilmesi ile geliştirilen spektrofotometrik bakır tayin yöntemi standart bakır çözeltisine, bazı alaşım örneklerine ve deniz suyuna uygulanarak örneklerdeki bakır miktarı belirlendi. Elde edilen sonuçlar, aynı örneklerde atomik absorpsiyon spektrofolometresi yöntemi ile bulunan bakır miktarları değerleri ile karşılaştırıldı. Sonuçların bir analitik tayin uygulaması için yeterli duyarlılıkta ve uyum içinde olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study, the usability of potassium 4-melhylpipcridinc dilhiocarbamate (KMPDC), which is a new reagent in the spcctrophotomctric determination of copper, has been researched. For this purpose, KMPDC has been made synthesized from 4-mcthylpiperidinc potassium hydroxside and carbon disulphide in benzene. Then the aqueous solution of the reagent has been interacted with the solutious of Cu(ll), Ni(II), Co(II), Mn(II), Sn(II), Fc(III), Se(IV) and Te(IV) and mctal-MPDC complexes.have been synthesized some spectroscopic properties and composidions of the complexes have been examined. Extracting yellow-brown colored copper Cu(MPDC)2 complex, which has been produced in aqueous phase, into the chloroform phase and mesuring the absorbancc of chloroform extract at 435 nm, the spectrophotometric determination of copper has been varricd out. In order to prevent the iterfcrencc effects of other metals, which can be together with copper, and can be extracted under the same conditions, the tccnique of thin layer chrmotography (TLC) has been used. The method developed for the determination of copper has been applied to the standard solutions and some alloys samples of sea water. The results have been compared with the values whic was found in the same samples with method of atomic absorbtion spectrophotometer and it observed that the results arc very close each other. As a result, the present method can be wsed successfully for the determination of copper in the presence of Ni(TI), Co(II), Mn(II), Sn(II), Fe(IlI), Se(IV) and Te(IV).