Mide kanserinin patogenezinde her2 geninin rolü ve prognoza etkisi
The role of her2 gene in pathogenesis of gastric cancer and its prognostic effects
- Tez No: 340627
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Mide kanseri sık görülen gastrointestinal sistem tümörlerinden biridir. İnsidansı etnik grup, coğrafi koşullar, beslenme alışkanlıkları, ekonomik durum, yaşam tarzı ve Helicobacter pylori prevelansı ile farklılık göstermektedir. Mide kanserinin patogenezinde genetik faktörlerin rolü büyüktür ve Her2/neu (c-erb B2) geni de bunlardan biridir. AMAÇ: Çalışmamızın amacı mide kanserindeki Her2/neu geninin Real-Time PCR ile amplifikasyon düzeyini aynı dokudan alınmış ve IHC ile çalışılan Her2 protein aşırı ekspresyonu ile karşılaştırmaktır. Eğer pozitiflik saptanırsa yaş, cinsiyet, evre, tümör lokalizasyonu ve histolojik tip gibi bilinen diğer prognostik faktörlerle ilişkisini saptamak, prognostik faktör ve terapötik hedef olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, yeni tanı 50 mide kanseri hastası üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. 50 hastanın tümöral ve normal taze mide dokusundan Real-Time PCR yöntemiyle mRNA düzeyinde Her2 gen ekspresyon düzeyi tespit edilip aynı hastaların IHC değerlendirme için parafin bloklarından Her2 protein düzeyi çalışılmıştır ve bu sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. BULGULAR: IHC ile yapılan değerlendirmede 5 hastamızda (% 10) Her2 aşırı ekspresyonu ve Real-Time PCR ile 5 hastamızda (% 10) amplifikasyon saptandı. İki yöntemin korelasyonunda ise oran % 0 idi ve istatistiksel olarak anlamsızdı (p> 0.05). Prognostik faktörlerle tümör dokularındaki gen ekspresyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p> 0.05). SONUÇ: Her2 gen amplifikasyonu ve protein aşırı ekspresyonu potansiyel tümör gelişimine katkıda bulunabilir. Yanlış negatifliğin değerlendirilmesi, prognoza katkısı açısından hasta sağkalımlarının araştırılması ve bu hipotezimizi doğrulamak için daha ileri çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Gastric cancer is the one of common gastrointestinal cancer tumors. Incidance of gastric tumors changes due to ethnic groups, geographic distribution, diets, economic status, prevalance of h.pylori infections and lifestyle. Genetic factors have an important role in the pathogenesis of gastric cancer and Her2/neu (c-erb B2) gene is one of these genetic factors. AIM: In this study, we aimed to compare level of Her2/neu gene expression of normal and tumoral gastric biopsy tissues by using Real-Time PCR and level of Her2 protein overexpression of the same tissue by using IHC. If there is a positivity we aimed to detect the association between all known prognostic factors such as; age, sex, stage of disease, localization of tumor and histological type of the gastric carcinoma patients. Also, we want to evaluate if this gene expression is a prognostic factor, it can be used as a therapeutical target. METHODS: We evaluated prospectively, 50 newly diagnosed gastric cancer patients into this study. Her2 gene expression of normal and tumoral tissues in mRNA level was obtained by using Real-Time PCR technic and immunohistochemical evaluation was made for Her2 protein overexpression from parafinized tumoral tissues. We compared them with each other. RESULTS: In IHC evaluation result; we detected 5 patients (10 %) had Her2 protein overexpression. In Real-Time PCR reaction datas, we detected that 5 patients (10 % ) had Her2 gene amplification. There was no correlation (0 %) between two methods and there is no relationship statistically (p> 0.05).There is no statistically relationship between prognostic factors and gene expressions (p> 0.05). CONCLUSIONS: Her2 gene amplification and protein overexpression may be related to potential oncogenetic factors.We need extra studies to detect the false negative rate, to evaluate the survey of the patients, and to supply our hypothesis.