Karaciğer malignitelerinde Y-90 mikroküre tedavisi
Y-90 microsphere therapy in liver malignencies
- Tez No: 421981
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde karaciğer malignitelerinin bölgesel tedavisinde, Y-90 mikroküre tedavisinin (radyoembolizasyon) kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışma ile; Y- 90 mikroküre tedavisinin etkinliğinin saptanmasına ve tedavi algoritmalarındaki gerçek yerinin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamıza Mayıs 2010 ve Temmuz 2011 tarihleri arasında Y-90 reçine mikroküre (SIR- Spheres®) uygulanan 34 hasta dahil edildi (16 kadın, 18 erkek, ortalama yaş 59.3, toplam 36 tedavi). 8 hastada primer karaciğer malignitesi (4 HCC, 4 İHK), 26 hastada metastatik hastalık (10 kolorektal kanser, 4 meme kanseri, 3 primeri bilinmeyen kanser ve diğer kanserler) mevcuttu. Bu olgular haricinde 8 hastaya ön HA yapıldı. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı (üçünde vasküler problem olması, üçünde akciğer şantının fazla olması ve diğerlerinde genel durumda kötüleşme nedeniyle) tedavi verilmedi. 23 işlemde her iki loba ve 13 işlemde tek loba tedavi uyguladık. 15 hastada GDA embolizasyonu yapıldı. Tc99m- MAA görüntülerinden hesaplanan akciğer şant oranı ortalama %4 idi (%2-%11). Hastalara ortalama 1,7 GBq (45.9 mci) doz verdik. % tümör yükü ortalama %14 olarak hesaplandı (%0,6-%60). Tedavi öncesi ve sonrası çoğu hastada (n=31) F-18 FDG PET/ BT ile takip yaptık. Tedavi yanıtına bakıldığında; %44.4'ü tedaviye parsiyel yanıt, %41.7'si progresyon, %8.3'ü stabil hastalık ve %5.6'sı tedaviye tam yanıt ile uyumlu olarak değerlendirildi. Toplam 14 aylık takip süresince 8 hasta eks oldu (%23.5). Tedavi sonrası bir hastada hiperbilirubinemi ve 7 hastada endoskopi ile doğrulanan gastrik ülser (%20.5) gelişti. Diğerlerinde ciddi olmayan yan etkiler; sıklık sırasına göre epigastrik ağrı (n=12), karın ağrısı (n=4) ve bulantı (n=4) görüldü.
Özet (Çeviri)
Today, Y-90 microsphere therapy is commonly used in the local treatment of liver malignancies. In this study; it was aimed to evaluate the efficiency and the value of Y-90 microsphere therapy in the routin oncological algorithyms. 34 patients who had Y-90 therapy between May 2010 and July 2011 were involved the study (16 women, 18 men, median age 59.3, total 36 therapies). 8 of 34 patients had diagnosis of primary liver malignancy (4 HCC, 4 IHC), while 26 of them had metastatic disease (10 colorectal carsinoma, 4 breast carcinoma, 3 primary unknown cancer and the other types). Except these; although 8 patients had undergone to pre- hepatic angiography, no therapy was applied because of some reasons (3 had vasculary problems, 3 had shunt to lungs and other 3 had clinically worsening). Therapy was applied to both lobes in 23 treatments and to single lobe in 13 treatments. In 15 patients gastroduodenale artery embolization was performed. The mean rate of lung shunt depending on the Tc99m- MAA scans was 4% (2%- 11%). Patients had a mean dose of 1.7 GBq (45.9 mci). Percentage of tumor mass was about 14% (0.6%- 60%). In the follow-up F-18 FDG PET/CT imaging was performed pre and post-therapy (n=31). While evaluating the response to the therapy, it was seemed that 44.4% of patients had partially response, 41.7% had progression, 5.6% had complete response and 8.3% of them had stable disease. During the follow-up of 14 months duration, 8 patients were died (23.5%). Hyperbilirubinemia and gastric ulcer proven by endoscopy was developped in 1 and 7 patients, respectively. Others had mild adverse events such as epigastric pain (n=12), abdominal pain (n=4) and nausea (n=4).