Tip 2 diyabetik hastaların glisemi kontrolünde aile etkisinin araştırılması
The investigation of the family effect on glycemic control of type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 340673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Tip 2 diabetes mellitus hastalarının glisemi kontrolünde aile etkisinin araştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ekim 2012- Mart 2013 tarihleri arasında İstanbul ilinde iki özel hastanede tedavi gören Tip 2 diyabet tanısı konmuş hastalardan, araştırma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Görüşme Formu ve Hensarling?in Diyabet Aile Destek Ölçeği (HDFSS) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to research family effect on glycemic control among Type 2 diabetes mellitus patients, using descriptive method. The research has been performed in 100 patients with Type 2 diabetes diagnosis, who were eligible for the study criteria and accepted to participate to the study and who were treated in two private hospitals in Istanbul, between October 2012 and March 2013. The data has been collected via Interview Form and Hensarling?s Diabetes Family Support Scale (HDFSS). The results has been assessed within 95 % confidence interval and p < 0.05 significance level. Fifty two percent of study participants (n=52) were female at the average age of 59.69±13.79 years and 42 % of the subjects were male at the average age of 59.54±12.45 years. HbA1c values of females were lower compared to male subjects (p=0.05). On the other hand, HbA1c values of married subjects or subjects who live together with a partner; were higher than single subjects? HbA1c results (p=0.001).