Hemşirelerin işe bağlı gerginlik düzeyinin belirlenmesi ve stresle baş etme tutumlarının incelenmesi:özel bir hastane örneği
Determination of the level of nurses' work-related strain and examining the attitudes of coping with stress: example of a special hospital
- Tez No: 340672
- Danışmanlar: DOÇ. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, İstanbul ilinde özel bir hastanede çalışan hemşirelerin, işe bağlı gerginlik, stresle başa çıkma tutumlarının incelenmesi amacıyla tüm hemşireler içinden, 82 hemşirenin katılımıyla yürütüldü. Veri toplama araçları olarak, hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu ile İşe Bağlı Gerginlik ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanıldı. Veriler, yüzdelik, aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü (oneway) Anova analizi, Tukey testi ve Pearson Kolerasyon analizi ile değerlendirildi. Hemşirelerin %32,9?u ( N=82) 22-26 yaş grubundaydı ve %79,3?ü ( N=82) servis hemşiresi olarak çalışmaktaydı. Hemşirelerin işe bağlı gerginlik ortalaması (38,89±8,92) olarak bulundu. Hemşirelerin stresle baş etme tarzları ölçeğinden aldıkları puanlar; kendine güvenli yaklaşım alt boyut puan ortalaması (11,45±4,61); iyimser yaklaşım alt boyutu ortalaması ( 8,35±3,26), çaresiz yaklaşım alt boyutu ortalaması (8,15±4,93), boyun eğici yaklaşım alt boyutu ortalaması (5,12±3,29) ve sosyal destek arama alt boyutu ortalaması (6,87±2,33) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The investigation was done to find out the ways of dealing with stress that is caused of tension at work and it was done by the involvement of 82 nurses who work in a pay hospital in Istanbul. Data was collected using a Personal Identification Form also containing Professional Information and criteria that measure the stress due to work and the ways of overcoming with stress are used. Data was analysed by the help of percentage, arithmetic average, T-test, one-way Anova, Tukey test,and Pearson Coloration Analysis. 32,9 % (N=82) of the nurses were between 22-26 ages and 79,3 % (N=82) of the nurses were working as Department Nurse. The average tension of the nurses at work was found as (38,89±8,92).The points that the nurses got from the overcoming with stress scale; sub dimension point average of Self-Confident Approach (11,45±4,61) ; sub dimension point average of Optimist Approach ( 8,35±3,26), sub dimension point average of Hopeless Approach (8,15±4,93), sub dimension point average of Obedient Approach (5,12±3,29) ,and sub dimension point average of Public Support Search (6,87±2,33) was found as. A negative way relation was found between the Self-Confident Approach, Public Support Search, Optimist Approach and tension due to work( tension related to work). On the other hand a positive way relation was found between The Hopeless Approach, Obedient Approach and tension due to work.