Galektin-3 ve galektin-1 ile sarkopeni arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between galectin-3 and galectin-1 with sarcopenia
  1. Tez No: 431697
  2. Yazar: RAMAZAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sarkopeni, yaygın ve ilerleyici kas kütlesi ve kuvvet kaybı ile karakterize bir geriatrik sendromdur. Etyolojisinde anabolik hormonlarda azalma, myofibrillerin apoptotik aktivitesinde artma, kas rejenerasyon yeteneğinde azalma, pro-inflamatuar sitokinlerde artma, oksidatif stres artışı, protein sentezinde azalma, proteoliz, nöromuskuler bütünlükte bozulma ve mitokondriyal disfonksiyon sorumlu tutulan mekanizmalardandır. Galektinler beta-galaktoz oligosakkaridlere afinite gösteren lektinlerdir. Galektin-1 başlıca iskelet kası olmak üzere çeşitli dokulardan eksprese edilir ve kas rejenerasyonuna etkileri bulunmaktadır. Galektin-3 çeşitli immun hücrelerin büyümesinde ve farklılaşmasında etki göstermesi nedeniyle inflamasyonla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı Galektin-1 ve Galektin-3 ile sarkopeni arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmaya geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri 30 sarkopenik, 30 normal olmak üzere toplam 60 hasta alındı. Hastalara antropometrik ölçümler, kapsamlı geriatrik değerlendirme testleri, biyoelektrik-empedans analizi (BİA), el sıkma kuvveti ölçümü, fiziksel performans değerlendirme testleri, serum Galektin-1 ve Galektin-3 düzeyi ölçümü yapıldı. Ortalama ±SD yaşları 79,0 ± 6,3 yıl olan hastaların 17'si erkek (%28,3), 43'ü (%71,7) kadındı. Sarkopenik hastalarda istatistiksel açıdan anlamlı olarak Galektin-1 düzeyleri daha düşük iken Galektin-3 düzeyleri arasında fark yoktu. Galektin-1 ile kilo, VKİ, albumin, Galektin-3, total kolesterol ve sağ kol faz açısı arasında kuvvetli pozitif, HDL, TG ve sağ bacak faz açısı arasında sınırda pozitif ve CRP arasında kuvvetli negatif yönde korele saptandı. ROC eğrisi analizine göre sarkopeniyi öngörmede Galektin-1 için cut-off değer 5,68 ng/ml olarak saptandı. Lojistik regresyon analizi sonucunda sarkopeni ile bağımsız ilişkili faktörlerin yaş (OR:1,157), osteoporoz varlığı (OR:9,258) ve ARB kullanımı (OR:0,034) olduğu görüldü. Kas rejenerasyonunda azalma sarkopeni gelişiminde oldukça önemli gözükmektedir. Galektin-1, yaşlılarda kas kitlesi azalması gözlenmeden kas rejenerasyonunda azalmanın saptanmasına yardımcı olarak sarkopeniyi öngören bir belirteç olarak kullanılabilir. Aynı zamanda Galektin-1 tedavisi ile kas rejenerasyonu sağlanarak sarkopeninin önlenebileceği ve tedavi edilebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a geriatric syndrome characterized by progressive loss of muscle mass and strength. Reduced anabolic hormones, regeneration abilities of muscles, protein synthesis, increased apoptosis in myofibriles, pro-inflamatuar cytokines, oxidative stress, proteolysis, neuromuscular impairment and mitochondrial dysfunction play role in its etiology. Galectines are lectins that show affinity to beta-galactose oligosaccharides. Galectin-1 is expressed from various tissues, mainly skeletal muscle, and it effects the muscle regeneration. Galectin-3 plays role in the growth and differentiation of immune cells that it is associated with inflammation. The aim of the study is to evaluate the relation between sarcopenia and Galectin-1 and Galectin-3. This study is conducted in geriatric outpatient clinic with 60 patients including 30 sarcopenic and 30 control patients with 65 years-age and older. Patients' anthropometric measurements, comprehensive geriatric assessment tests, bioelectrical impedance analysis ( BIA), hand grip strength, physical performance evaluation tests and serum levels of Galectin- 1 and 3 were measured. Mean age was 79,0 ± 6,3 years. Seventeen (%28,3) of patients were male, 43 (%71,7) were female. Galectin-1 level was statistically lower in the sarcopenic group while there were no differences between the levels of Galectin-3. Galectin-1 level was strongly and positively associated with body weight, BMI, albumin, Galectin-3, total cholesterol levels and right arm phase angle, moderately associated with HDL, TG and right leg phase angle and negatively associated with CRP. The cut-off value for Galectin-1 predicting sarcopenia according to the ROC curve analysis was 5.68 ng / ml. According to logistic regression analysis, age (OR:1.157), osteoporosis (OR:9.258), and use of ARBs (OR:0.034) were found to be independently associated with sarcopenia. It maybe said that decrease in muscle regeneration is quite important in the development of sarcopenia. Galectin-1 can be used as a marker for predicting sarcopenia and muscle regeneration before the loss in the muscle mass starts. At the same time it can be considered to prevent and to treat sarcopenia with Galectin-1 by providing the muscle regeneration.