Preeklampsili hastalarda Nt-proBNP düzeyi ile sol ventrikül diyastolik disfonksiyon arasındaki ilişki
The relationship between Nt-proBNP levels and left ventricular diastolic dysfunction in patients with preeclampsia
- Tez No: 340702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, preeklampsili gebelerde NT-Pro BNP düzeylerini değerlendirmek ve NT-Pro BNP düzeyi ile sol ventrikül diyastolik disfonksiyon arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Kahramanmaraş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Kliniği?ne müracaat eden 18-40 yas arasında, gebeliklerinin 20-40?inci haftaları arasında olan 24 preeklamptik ve 20 normotansif olmak üzere toplam 44 hasta çalışmaya alındı. Preeklampsi tanısı; kan basıncı 140/90 mmHg ve üzeri, proteinüri 30 mg/dl (+1, spot idrarda) varlığı ile konuldu. Normotansif gebe grubu ise kan basıncı normal olan ve idrarda protein saptanmayan gebelerden oluştu. Her iki grupta bulunan hastalardan anamnez alındı, klinik muayene ve ultrason yapıldı. Hastalarda hipertansiyon, renal hastalık, kalp hastalığı, diabet ve sigara öyküsü yoktu. Hastalardan hemoglobin, hematokrit, trombosit, glukoz, AST, ALT, LDH, BUN, kreatinin ve spot idrarda protein bakıldı. Tansiyon takibi uygulandı. BMI hesaplandı. NT-proBNP çalışmak için hastalardan 10cc biyokimya tüpüne kan alınarak oda sıcaklığında 10 dk bekletildi. 3000 devirde 10 dk santrifüj edildikten sonra, serumları ayrıldı ve analiz edilene kadar -80oC?de buzdolabında saklandı. Çalışmaya alınan tüm gebelere transtorasik ekokardiyografi yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of the this study was to determine the relationship between NT-Pro BNP levels and the parameters of left ventricular diastolic dysfunction in patients with preeclampsia. Subjects and Methods: This study was performed in 24 pregnant women having preeclampsia and 20 pregnant healthy women ( between 18 and 40 years old ) who have admitted to (our outpatient clinic) the Department of Obstetrics and Gynecology, Kahramanmaras Sutcu Imam University School of Medicine. The diagnosis of preeclampsia was defined by the new onset of elevated blood pressure ( appropriately taken blood pressure exceeding 140 mm Hg systolic or 90 mm Hg diastolic) and proteinuria which was defined as the presence of urinary protein in amounts exceeding 30mg /dl (1+ dipstick) in a 24 hour urine collection after 20 weeks of gestation. Normotensive pregnant group occured from pregnant women with normal blood pressure and without proteinuria. Demografic characteristics, medical and surgical history were taken and clinic examination and ultrasonography were performed to all groups. All patients had no hypertension, renal disease, cardiac disease, diabetes mellitus and smoking. Hemoglobin, hematocrit, platelet, glucose, AST, ALT, LDH, BUN, creatinine, (dipstick ) protein in random urine samples were taken in all patiants. Monitoring of blood pressure was performed and BMI was calculated in every routine prenatal visits at the follow-up of the patients. To analyse NT- pro BNP, blood samples were taken from all patients, and were stored at room temperature for 10 min. After the blood samples were centrifuged on 3000 rpm at 10 min, the serums were taken and held on - 80 °C in the a refrigerator. Transtoracic echocardiography were performed to all patients.